BIG 8 FOOD: „VELKÁ OSMA POTRAVINOVÝCH ALERGENŮ“

BIG 8 FOOD: „VELKÁ OSMA POTRAVINOVÝCH ALERGENŮ“


Páteční články na téma potravinových alergií a intolerancí se pomalu chýlí ke konci. V dnešním článku si připomeneme, co jsme se již společně naučily, a jaké potravinové alergeny jsme ještě nezmínily.

Shrnutí

Dnešní článek začíná netradičně od konce. S Janičkou uzavíráme jedno velké téma, a to jsou potravinové alergeny a potravinové intolerance. V dnešním článku se společně podíváme na to, co jsme již společně probraly a zároveň si nastíníme, co jsme si nechaly z této kapitoly na úplný závěr.
Společně jsme probádaly rozdíl mezi potravinovou alergií a intolerancí. Posvítily jsme si na laktózu a jak se s tímto onemocněním vypořádat. Dále jsme pro tebe připravily několik článků o lepku a celiakii, včetně praktických rad a nákupního rádce. Nezapomněly jsme ani na kasein a bezmléčnou dietu a v neposlední řadě jsme ti popsaly histaminovou intoleranci (HIT) a specifický jídelníček při HIT.

Velká osma (big 8 food)

V rámci našich pátečních seriálů jsme probíraly jednotlivé položky velké osmy.
Jedná se o seznam 8 druhů potravin, které způsobují až 90 % všech potravinových alergií.
Patří sem: KRAVSKÉ MLÉKO, VEJCE, PŠENICE, SÓJA, ARAŠÍDY, STROMOVÉ OŘECHY, RYBY a KORÝŠI.
Abychom mohly téma potravinových alergií s klidným svědomím uzavřít, chybí nám zmínit výše zvýrazněné alergeny.
Každá potravina obsahuje určitou skupinu bílkovin, které u citlivých jedinců vyvolávají alergickou reakci. Daná bílkovinná složka se tedy začíná chovat jako alergen. V mezinárodní databázi alergenů se eviduje až 296 alergenních rodin (tzn. skupiny alergenů, které jsou si podobné) a z toho téměř jedna třetina jsou potravinové alergeny.
Potravinové rodiny alergenů dělíme na živočišné a rostlinné.
Mezi ty živočišné patří: KASEIN (bílkovina kravského mléka), OVOMUKOIDY (bílkoviny vajec), PARVALBUMINY (bílkoviny ve svalovině ryb), TROPOMYOSIN (alergen měkkýšů a korýšů).
Rostlinné rodiny alergenů jsou poměrně složité a většinou se vyskytují v superrodinách, což jsou skupiny alergenů, které se vyskytují jak v ovoci, tak v různých rostlinách, nebo stromových ořeších. Jejich specifickou vlastností je zkřížená reaktivita, to znamená, že například jedinec s alergií na pyl břízy je velmi často alergický i na jablka, nebo lískové ořechy.

Závěr

V následujícím článku si rozebereme alergii na arašídy, stromové ořechy, ryby a korýše. Dozvíš se, jak se alergie projevuje a na co si dávat při výběru potravin pozor. V následujících dvou článcích se s podíváme na vejce a sóju. Jedná se o poměrně časté alergeny, a proto si zaslouží samostatný článek. Rozhodně se máš na co těšit!!!
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty