BĚH nebo KOLO? Při čem spálím víc kalorií?

BĚH nebo KOLO? Při čem spálím víc kalorií?

Venku to začíná vonět jarem a slunečné dny přímo vybízí k outdoorovým aktivitám. Pokud i ty přemýšlíš, jestli pro tvoje „summer body“ bude lepší kolo nebo běh, přečti si tento článek.

BĚH – nejpopulárnější druh cardia

Běh patří mezi nejlevnější sporty. Kromě kvalitních bot nepotřebuješ pro tento sport téměř žádnou vstupní investici.
Další výhodou je jeho vliv na fyzickou kondici. Pokud budeš běhat dostatečně pravidelně, můžeš výrazně zlepšit svojí fyzickou kondici a posílíš tak srdce.
V neposlední řadě má pozitivní vliv na psychiku. Určitě znáš tu chvíli, kdy se ti mozek zaplaví endorfiny, začne ti ve sluchátkách hrát oblíbená písnička a ty máš najednou pocit, že tě nic nezastaví. Ta dřina za tenhle pocit a spalování kalorií určitě stojí!
U běhu je ale jeho velkou nevýhodu, že pokud neběháš správně, nebo když zvolíš špatnou obuv, můžou tě pěkně pozlobit kyčle, kolena, kotníky a holeně. Technika je u tohoto sportu hodně důležitá a dá se u něj pokazit mnohem více než při jízdě na kole. Před tím, než se rozhodneš běhat 10 km denně, bych se poradila s někým, kdo běhá už opravdu dlouho anebo s nějakým odborníkem.

KOLO – skvělý společník na letní výlety

Určitě si říkáš, že na kole tolik nezapotíš a že takhle určitě nezhubneš.
Opak je pravdou! Kolo je skvělá aerobní aktivita, při které se mnohem snadněji udržíš v aerobním pásmu pro spalování tuků než u běhu. U běhu ti tepovka může vystřelit až do anaerobního pásma, kde spíše buduješ lepší fyzickou kondici. Více si o tepové frekvenci můžeš přečíst zde.
Zároveň na kole vydržíš jezdit ve stejném tempu klidně dvě až tři hodiny, a to se ti u běhu nejspíš nepovede.
Co se týče správné techniky, tak u jízdy na kole je to také mnohem jednodušší. U jízdy na kole stačí správně nastavit sedlo a řídítka a správná technika jízdy je na světě! Nemusíš se tedy bát přetížených kolen, nebo bolavých holení.
Kolo je jednoznačně nejlepší aerobní aktivita, která dokáže být skvělým pomocníkem i při aktivní regeneraci svalů, jako je třeba plavání. Pokud jsi po náročném „leg day“, zařaď volnější tempo a běž tu bolest „vyjezdit“.
Zároveň kolo snadno zařadíš do běžného dne. Co takhle jezdit na kole do práce? Ušetříš benzín, životní prostředí a zároveň budeš mít odcvičeno ještě před tím, než usedneš za PC v tvém officu.

A co na to kalorie?

Spočítala jsem, že 60kg žena hodinovou jízdou na kole ve středně rychlém tempu (16 km/h) spálí 286 kcal.
Pokud by tato žena běžela rychlostí cca 6 km/h také hodinu, spálila by 326 kcal.

Závěr: co je teda lepší? Kolo nebo běh?

Výpočtem kalorií by tedy určitě vyhrál běh, pokud ale vezmeme v úvahu ostatní benefity těchto sportů, určitě se shodneme na tom, že vyhrává kolo.
U jízdy na kole se nemusíš bát špatné techniky, snadno ho zařadíš do běžného dne a vydržíš na něm jezdit mnohem déle, než když bys šla běhat.
Určitě jsou ale oba sporty skvělou aerobní aktivitou, díky které se ti podaří dosáhnout krásné postavy! Aerobní aktivity jdou ruku v ruce s vyváženým jídelníčkem, takže pokud i ty chceš z aerobních aktivit vytěžit maximum, neváhej si jídelníček objednat.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty