Jak předcházet jo-jo efektu?

Jak předcházet jo-jo efektu?

Jo-jo efekt je obrovským strašákem všech hubnoucích žen. Proč vlastně jo-jo efekt vůbec vzniká a jak mu můžeš předejít? V článku prozradíme, čemu by ses měla při hubnutí rozhodně vyhnout.

Vznik jo-jo efektu? Snaha o rychlé hubnutí

Delší dobu nic neděláš, stoupneš na váhu a přijde moment zděšení. Potřebuješ zhubnout, a pořádně! A nejlépe co nejdříve, takhle přeci nemůžeš chodit mezi lidi. Jenže zde přichází velké POZOR. Právě snaha o výrazné snížení váhy v krátkém časovém intervalu, často ještě za pomoci nesmyslné diety, je skvělým základem pro obávaný jo-jo efekt.

Během drastické diety se tělo automaticky přepne do úsporného režimu. Když skáčeš z jedné diety do druhé, tak se může snadno stát, že metabolismus rezignuje, zpomalí se a ty začneš najednou přibírat i z takového množství jídla, ze kterého bys za normálních okolností neměla ani deko navíc. Musíš se tedy hlídat ještě více, než sis představovala. Nehledě na to, že každá dieta jednou skončí. A pak teprve přichází to pravé nepříjemné překvapení.

S váhou jsi po nějaké době spokojená, naskočíš zpět k původnímu stylu stravování. Jenže v tu chvíli si tělo řekne, že nastal čas dohnat veškerou energii, ztracenou kvůli předchozím dietám. Má strach z toho, že zase přijde období hladu, začne si dělat zásoby a kila jdou opět nahoru. Ve zkratce můžeme říct, že jo-jo efekt je kombinací příliš nízkého energetického příjmu, zpomaleného metabolismu společně s naší netrpělivostí.

Jak tedy můžeš jojo efektu předejít?

Nejprve je třeba poznat, jak funguje tvoje tělo. Na základě jeho pochopení, fungování metabolismu a tvých zvyklostí pak upravíš postupně celkový životní styl. Hubnutí totiž není o dietách a hladovění, ale o komplexní změně stylu stravování a zapojení pravidelného pohybu. To ti pomůže uspět v dlouhodobém časovém horizontu a nejen na chvilku. Na čem všem tedy postupně zapracovat?

Strava

Základem je nemít ve stravě příliš velký energetický deficit, klást si reálné cíle a být trpělivá. Strava musí být zdravá, živinově vyvážená a musíš z ní mít radost. Pokud ti nebude nějaký styl stravování vyhovovat, těšíš se celou dobu na jeho konec, až se konečně zase nadlábneš. A s tím přichází nevyhnutelný jo-jo efekt. Strava musí přinášet radost a pohodu, pak totiž nebude přicházet hlad či chutě na sladké a to budeš mít hlavně dostatek energie jak na běžné denní aktivity, tak i na pohyb.

Pohyb

Stejně jako u stylu stravování, tak i u pohybu platí to, že tě musí bavit. Pak teprve přináší kýžené endorfiny a požadované výsledky. Pokud tomu tak nebude, tak se ani hubnoucí efekt nedostaví. Proto si najdi pohyb, který tě baví a je reálný i z hlediska časových a zdravotních možností. Popřemýšlej i nad tím, zda se cítíš lépe, když sportuješ sama bez diváků nebo raději s partou příjemných lidí. Vyzkoušet můžeš například intervalový trénink (HIIT), o kterém jsme se rozepsali v dalším článku na blogu.

Spánek a odpočinek

Aby vše správně fungovalo, nezapomínej ani na tolik potřebný a opomíjený spánek a odpočinek. Pokud není tělo odpočaté a kvalitně vyspané, tak nebude mít ani dostatek sil na věc, jako je hubnutí. Dbej tedy na zásady spánkové hygieny a pokus se stále nacházet možnosti, jak svůj spánek a odpočinek zdokonalovat a nezanedbávat.

Psychika

To je ten nejtěžší úkol ze všech. S ní může pomoci blízké okolí a jejich podpora. Neboj se je proto do změny zapojit. Pokud ses ocitla v začarovaném kruhu věčných diet a ztrácíš motivaci z neustálého přibírání, neboj se obrátit se ani na odborníka. Může alespoň na začátku pomoci nastavit správně tvoji hlavu, protože hubnutí začíná právě tam.

Při hubnutí si samozřejmě můžeš pomoci také vhodnými potravinovými doplňky. Vyzkoušej například účinný spalovač FAT KILLER, který tě navíc nastartuje k lepším výkonům při cvičení.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty