Pečivo a dieta: podle čeho vybírat chléb?

Pečivo a dieta: podle čeho vybírat chléb?

„Ode dneška nebudu jíst žádné pečivo.“ Znáte toto rozhodnutí? Ženy si ho dávají poměrně často, když chtějí zatočit s tukovými polštářky na těle. Ovšem nejíst pečivo – abychom zhubly – není to pravé ořechové. Pečivo člověk totiž potřebuje kvůli přísunu důležité vlákniny a obilovin.

Pečivo a dieta jdou dohromady. Stejně jako není všechno zlato, co se třpytí, není ani všechno pečivo ideální. Obchody velmi rády své pekařské výtvory přeceňují. Na regálech se pak u obyčejného bílého pečiva dovídáme, že je vícezrnné, semínkové, cereální, tmavé, corn… a přitom jde pořád o jedno a to samé pšeničné, jen více či méně dobarvené. Jak tedy vybírat chléb a ostatní pekařské výrobky, abychom tím svému tělu prospěly?

Především se vyvarujte čistě pšeničného pečiva. Pravda, je více nadýchané, tělu ovšem příliš neprospívá. Pokud se budete denně živit pečivem z bílé mouky, zaděláváte si na takzvané pšeničné břicho. S tímto pojmem přišel americký lékař William Davis. Za velkými břichy, kvůli nimž ženy nenávidí své plavky, se podle něj skrývá pšeničný lepek. Pravdou je, že spousta lidí, jež se nechala inspirovat a pšenici ze svého života vypustila, dnes obléká menší velikost šatů.

Slunečnicovou housku nebrat

Že se něco jmenuje slunečnicová houska nebo cereální rohlík, není známkou kvalitní potraviny, která udělá dobře vašemu tělu. A už vůbec ne figuře! To jen páni pekaři při pečení bílého (pšeničného) pečiva přidají do těsta barvivo v podobě karamelu, praženého ječmene nebo žita a výrobek na povrchu lehce posypou semínky.

Myslíte si, že vícezrnná houska je už vyšší level? Není. Vícezrnné pečivo je proslulé stejným příběhem jako slunečnicová houska – jen s tím rozdílem, že má místo jednoho druhu zrníček v posypu třeba dva nebo při lepší vůli tři. Obsah tudíž pořád stejný a dobarvený.

Podle norem musí vícezrnné pečivo obsahovat aspoň 5 % zrn jiného původu než obvyklých pšeničných nebo žitných. Pekaři a prodejci nás tedy vlastně obsahem nešidí, jen pro pečivo používají lákavé názvy.

Kupujte celozrnné pečivo

Nejlepší pro vaše trávení a zdravý životní styl je celozrnné pečivo. Pokud se jím nebudete denně přejídat, můžete v pohodě shazovat přebytečná kila a formovat tělo do letních šatiček.

V obchodě se neřiďte pouze barvou pečiva, ale i jeho strukturou. Celozrnné pečivo není přehnaně nadýchané. Jeho cena je vyšší. U celozrnné housky za 3 koruny zpozorněte – tak nízká cena je u kvalitního pečiva podezřelá. Sledujte složení, které by mělo být u baleného pečiva na obalu, u nebaleného na štítku s cenou.

A teď troška legislativy: Celozrnné pečivo musí obsahovat nejméně 80 % celozrnné mouky nebo různých druhů celozrnných mouk (grahamové, špaldové, žitné atd.).

Jestliže se doma zakousnete do pečiva a to splňuje podmínky uvedené výše a navíc uvnitř najdete zbytky slupek obilovin a k tomu zrníčka, můžete jásat! Tak vypadá celozrnné pečivo a to si choďte kupovat!

Nezapomeňte na to, že celozrnné pečivo je energeticky v podstatě podobné tomu obyčejnému, bílému, ale oproti němu obsahuje důležité minerály, vitamíny, fytolátky a hlavně důležitou vlákninu, která pomáhá čistit naše střeva a také zasytí na daleko delší dobu.

Pečte kvalitně doma

Máte-li doma aspoň trochu času navíc, vyzkoušejte domácí pečení. Už několik let je in, ženy na sociálních sítích sdílejí své recepty, postřehy a pečivo neustále vylepšují. Přidejte se mezi ně! Ale zapomeňte na pšeničnou mouku, vodu a droždí. Kvalitnější chléb si upečete, budete-li používat žitný kvásek a do chleba přidáte kvalitní celozrnnou mouku. Na trhu jich je nepřeberné množství.

Jezte, ale také cvičte

Pečivo a fitness musí tvořit nedílnou dvojici. Jistě víte, že příjmu se musí vyrovnat i výdej. Takže pokud jste si dopřáli, vyrazte za sportem. Pokud už dlouho přemýšlíte nad běháním a stále nevíte, jak a kdy začít, máme pro vás skvělou motivaci v podobě Běžeckého kalendáře. Je vhodný i pro absolutní začátečnice. Stačí si ho stáhnout do svého počítače nebo mobilního telefonu.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty