Jak sladit zdravě?

Jak sladit zdravě?

Sladit, či nesladit? To je, oč tu běží!
Z pohledu nutričního terapeuta jsem spíš pro variantu „nesladit“, každopádně i tak bych ráda osvětlila pár mýtů a fám o cukru, které kolují internetem. Po přečtení tohoto článku už budeš mít jasno, čím si nejlépe osladit odpolední kávičku!

„Hnědý cukr je zdravější než bílý cukr.“

Hnědý cukr je často považován za zdravější náhražku cukru bílého. Z pohledu legislativy musí být obsah cukru v hnědém cukru minimálně 97,5 %. Zbylá procenta tvoří zbytky matečného sirobu, který bílý cukr jenom obarví, ale žádné prospěšné látky neobsahuje. Z toho vyplývá, že množství minerálů a vitaminů je minimální. Hnědý cukr je tak pouze reklamním tahem a žádné závratné množství vitaminů a minerálů oproti bílému cukru neobsahuje.

„Třtinový cukr je zdravější než bílý cukr.“

Třtinový cukr i cukr bílý (řepný) je v podstatě totéž. Jediný rozdíl mezi nimi je zdroj. Třtinový cukr získává z cukrové třtiny a řepný cukr z cukrové řepy, každopádně cukr z obou rostlin je stále jedna a ta samá chemická látka – sacharóza (glukóza fruktóza). Jediné, v čem se tyto látky liší, je cena.

„Kokosový cukr je zdravější díky vysokému obsahu vlákniny a jedná se o méně energetickou variantu slazení.“

Kokosový cukr se získává z květů kokosových palem. Jedná se tedy o nektar, který jak je známo obsahuje glukózu a fruktózu. Na rozdíl od běžného řepného cukru disponuje obsahem vlákniny, díky rozpustné vláknině inulinu. Jedná se však o cca 1,7 g na 100 g cukru, a to se určitě nedá považovat za velký přínos pro lidské zdraví. Kalorií má úplně stejně jako klasický řepný cukr.

Závěr: Čím sladit zdravě?

Nyní je ti asi jasné, že je celkem jedno, čím si občas osladíš kávu, nebo jaký cukr občas přidáš do oblíbeného koláče. Jediné, čeho by ses měla držet, je celkové množství přidaného cukru v jídelníčku, který by neměl přesáhnout 10 % z tvého celkového energetického příjmu.
Pro ženu s příjmem 1800 kcal to představuje cca 9 čajových lžiček cukru za den (1 čajová lžička = 5 g cukru = 20 kcal).
Na první pohled se to může zdát jako celkem široké rozmezí, ale nezapomínej, že se do tohoto množství počítá i veškerý přidaný cukr v potravinách, jako například tvoje oblíbené snídaňové müsli, proteinové tyčinky, ovocné jogurty, slazené nápoje apod. Zkrátka všechny potraviny, které jsou často doslazované cukrem.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty