Mýty o proteinu

Mýty o proteinu

minulém článku jsi se dozvěděla, jak můžeš jako žena ve svém jídelníčku využít protein a jaké výhody ti přináší. Dnes se zaměříme na nejčastější mýty, které se o proteinech tradují.

Narostou mi po ně svaly

To je asi ten nejčastější mýtus, kdy se ženy bojí zařazovat proteiny. Bojí se, že budou vypadat jako sestra Arnolda, když do svého jídelníčku zařadí protein. Obavy nejsou na místě. Ženy totiž neprodukují dostatek testosteronu jako muži. Tudíž nic takového nehrozí i při tréninku několikrát do týdne. Tak jednoduché to opravdu není. Z užívání samotného proteinu svaly samy o sobě určitě nenarostou. K tomu je zapotřebí ještě spousta dalších faktorů (pozitivní energetická bilance, vyvážený poměr makroživin i mikroživin, pravidelná strava a správně nastavený tréninkový plán).

Proteiny patří jen do rukou kulturistů

Často jsou proteinové prášky považovány za něco, co patří jen do rukou kulturistů nebo vrcholových sportovců. Opak je pravdou. Po proteinu může sáhnout úplně každý, kdo si není schopen ve svém jídelníčku zajistit dostatečný příjem bílkovin z běžné stravy. Jak ho můžeš využít se dozvíš minulém článku.

Navíc se s proteinovými doplňky můžeš setkat i ve zdravotnictví. Používají různé sippingy (např. Nutridrinky) jako pomůcky při hojení ran, rychlejšímu se zotavení po operacích, doplnění stravy při nechutenství, podvýživě nebo jako prevence ztráty svalové hmoty nemocných.

Zničím si játra a ledviny

Proběhlo již několik studií, které vyvracejí tvrzení, že vysoký příjem bílkovin u zdravého člověka poškozuje ledviny a játra. To ale určitě neplatí u osob, které již mají problémy s ledvinami nebo jim něco takového hrozí. Tam bych byla opatrná a respektovala svůj zdravotní stav dle doporučení svého lékaře.

Protein mi nahradí oběd

O tom už jsem se zmínila v minulém článku. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o doplněk stravy, který nikdy nenahradí plnohodnotné jídlo či pestrou stravu. Vždy je na prvním místě správně nastavený jídelníček z kvalitních a přirozených potravin. A až pak mohu sáhnout po proteinu a jídelníček si s ním obohatit. Místo svačinky se použít dá, ale rozhodně ne jako náhrada hlavního jídla (snídaně, oběda či večeře).

Jsou plné éček

Věřte, že všechny potravinářské přídatné látky jsou přísně kontrolovány různými dozorovými orgány. Proto se neboj, že by se v potravinách vyskytlo něco, co by ti v povoleném množství mohlo uškodit. Potravinářské přídatné látky se do potraviny přidávají kvůli zlepšení kvality, vzhledu, chuti či prodloužení trvanlivosti. V proteinech nejčastěji najdeš přídatné látky pro stabilizaci a zahuštění proteinu. Konkrétně se jedná o lecitin a guarovou gumu.

Proteinu se opravdu nemusíš bát, a i u žen najde bez problému své uplatnění. Žádná kulturistka se kvůli němu z tebe nestane. Vyzkoušej a sama uvidíš.

 

KOUPIT PROTEIN

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty