Mohou ženy užívat protein?

Mohou ženy užívat protein?

V dnešním článku se zaměříme na protein. Dost často se nás totiž ptáte, jestli je vhodný i pro ženy. Většinou se setkáváme se strachem z toho, že budete mít svaly jako Arnold a tak se společně zaměříme na jeho výhody užívání a zařazení do jídelníčku.

Bílkoviny (proteiny) ve zkratce

Mezi kvalitní přirozené zdroje bílkovin patří libové maso, vysokoprocentní šunka, ryby, mléčné výrobky (tvarohy, sýry…), vejce a luštěniny.

Ženy by denně měly přijmout 1,4 - 2 gramy bílkovin na kilogram aktivní tělesné hmoty (vše na tvém těle kromě tukových zásob). Ale pozor, všeho moc škodí. Vyšší dávky nechej kulturistům a vytrvalostním sportovcům.

Výhody užívání proteinu pro ženy

- Dnešní doba je poměrně dost hektická, díky čemuž je náš jídelníček bohatý především na sacharidy a tuky. A na bílkoviny se dost často zapomíná. Určitě si se už setkala se situací, kdy tě přepadne večer hlad a honem potřebuješ něco sníst. Jenže nemáš čas si chystat pořádnou večeři, tak se odbudeš plátkem chleba, na který něco natřeš. A kde je bílkovina (např. šunka, sýr, vejce)? Tady přichází prostor pro protein, který ti pomůže zvednout či dohnat denní příjem bílkovin.

- Protein ti může pomoci vypracovat tvou postavu, neboť napomáhá udržení svalové hmoty. To má efekt nejen ve snaze nabrat aktivní tělesnou hmotu, ale i při redukci tělesného tuku. Díky dostatku bílkovin ve tvém jídelníčku se nemusíš bát, že při redukci tuku budeš ztrácet i svaly.

- Protein nejen zasytí, ale také pomáhá v boji s chutěmi na sladké. Díky dostatečnému a pravidelnému zařazování bílkovin do svého jídelníčku vydržíš s pocitem nasycení mnohem delší dobu a zároveň tě nebude honit mlsná.

- Obohacení v kuchyni například při pečení. Koláče jsou prostě mňamka, ale bohužel kalorická díky vysokému obsahu tuku a cukru. Díky proteinu si ale můžeš udělat výživově vyrovnanější verzi. Když ještě navíc zařadíš ochucený protein, tak se dá ubrat na přidaném cukru.

Jak ho zařadíš do svého jídelníčku?

- Jako rychlou sváču po tréninku. Rozmíchat ho můžeš ve vodě. Pro vydatnější svačinku po náročném tréninku v mléce či rostlinném nápoji.

- Já sama si ho dávám do ranní kaše. Jelikož mám problém s konzumací mléka, vařím si ji v rostlinném nápoji, který neobsahuje téměř žádné bílkoviny. Abych neměla hned hlad, přidávám si do ní protein, díky kterému vydržím na další tři hodiny příjemně zasycená.

- Jak už jsem se zmiňovala výše, hodí se do sladkého pečení nebo vaření. Úplně ho vidím v ovocných knedlících (mrkni na recept).

- Kromě kaše si s ním můžeš zpestřit i svačinu. Dá se přimíchat do jogurtu či smoothie.
 

Mám ho tam cpát za každou cenu?

Stále nezapomínej na to, že proteinový prášek je doplněk stravy. Proto se na prvním místě soustřeď na to, abys měla v jídelníčku přirozené kvalitní bílkoviny z potravin. Proteinový prášek pak můžeš využít jako svačinku navíc po tréninku. Nebo s ním nahradit svačinu v průběhu dne. Určitě s ním ale nenahrazuj hlavní jídlo (snídani, oběd a večeři).

V příštím článku se mrkneme ještě na proteiny. A to na nejčastější mýty, které se o nich tradují.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty