Dieta dle Antonie Mačingové

Dieta dle Antonie Mačingové

Dnes se podíváme na zoubek dietě podle Antonie Mačingové. Věřím, že již někdo z vás má s tímto typem stravování své vlastní zkušenosti nebo na ni narazil někde na internetu či v knihkupectví. Pokud ne, tak ti povím, čím je charakteristická a samozřejmě také připojím svůj vlastní názor.

Je to vůbec dieta?

Nedá se říct, že se jedná přímo o dietu, ale spíše o detoxikační program či jakýsi návod na změnu životního stylu. Program je primárně zaměřen na detoxikaci organismu, nikoliv na redukci váhy. Ta je brána jako vedlejší efekt. Autorka si jím musela dokonce sama projít. Celkový proces se skládá ze dvou fází:

- Tou první je 28denní detoxikační program, který koluje na internetu a je snadno k dostání. Dle autorky je právě tento program vhodný hned na začátek jako jakýsi odrazový můstek ke změně životního stylu.

- Poté následují tři měsíce dlouhé fáze celkové úpravy stravování, kde ti autorka nabízí dva odlišné způsoby stravování. Prvním je střídání bílkovinných a sacharidových dnů a druhý je založený na dietě podle krevních skupin, kterou ti rozebrala Kristýnka v minulém článku.

Jaká jsou základní pravidla stravovacího programu

- Stejně jako u všech ostatních detoxikačních procesů je zapotřebí dodržovat pitný režim a vypít za den 3-3,5 litru vody. Navíc je doporučováno pít teplou převařenou vodu a čaj z ostropestřce mariánského na pročištění jater. Kofein je omezený a z alkoholu se povoluje pouze suché bílé nebo červené víno.

- Dieta je sestavena na základě krevních skupin (více o dietě dle krevních skupin se dočteš zde) a zcela bys měla vyloučit nevyhovující potraviny pro tvou krevní skupinu.

- V rámci jednoho jídla nejíš současně bílkoviny a sacharidy.

- Jídlo si nevážíš a ani nepočítáš žádné kalorie. Držíš se striktně výběrem povolených potravin, přičemž se jedná především o jídla ze zeleniny.

- Jíš třikrát denně. V případě potřeby můžeš zařadit malou svačinku v podobě hrsti ořechů se sušeným ovocem.

- Nedoporučuje se vážit a ani si měřit obvody.

- Všeobecně se nedoporučuje konzumovat mléko.

- Poslední jídlo se zařazuje minimálně dvě hodiny před spánkem.

 

Vhodné a nevhodné potraviny v rámci diety

Vhodné potraviny jsou: mrkev, brokolice, celer, cibule, červená řepa, zelené fazolky, česnek, cuketa, hrách, jablka, rozinky, ořechy, med, kurkuma, koriandr, rozmarýn, pepř, kmín, vejce, kuřecí maso, sýr, bílý jogurt a olivový olej. Postupně jsou zařazovány i bezvaječné těstoviny, jáhly, některé ryby, grahamový nebo sójový rohlík.

Nevhodné potraviny jsou všechny, které nejsou zahrnuty v jídelníčku dle Mačingové diety.

 

Ukázka dvou dnů jídelníčku

1. den:

Snídaně: strouhaná mrkev s jablkem, ochucené medem, rozinkami a ořechy.

Oběd: vařená brokolice s česnekem a strouhaným nízkotučným sýrem.

Večeře: salát z červený řepy s vajíčkem a strouhaným sýrem.

24. den:

Snídaně: jáhly, med, ořechy, sušené švestky.

Oběd: řepný salát, treska na másle.

Večeře: zeleninová polévka, překládaná cuketa s bazalkou, sýrem, sójovou omáčkou.

 

Jak na tento typ stravování nahlížím já?

Na rovinu říkám, že se mi to nelíbí. Jedná se až o příliš striktní způsob stravování s omezením spousty zdravých potravin. Postrádám větší pestrost ve výběru potravin obsahujících základní živiny. A z tohoto důvodu shledávám stravování z dlouhodobého hlediska jako neudržitelné. Věřím, že při vyřazení tolika potravin člověk i něco zhubne. Otázkou je, co bude ale potom, až se vrátí zase k jinému stylu stravování jako dříve.

Já osobně ani nejsem zastáncem dlouhodobých detoxikačních programů a detoxů všeobecně. Na to máme v těle dva důležité detoxikační orgány (játra a ledviny), které se o vše postarají. A kdyby člověk jo hodně žil a jedl nezdravě, tak se dá zařadit jakýsi detox. Postačí ale pouze krátkodobý (například 1-3 dny) pro restart.

Jako pozitiva programu vidím to, že člověk zařadí do svého stravování řád a pravidelnost v podobě tří jídel denně. Program ho donutí sahat po zdravých a přirozených potravinách a naučí ho do jídelníčku zařazovat zeleninu a dodržovat dostatečný pitný režim. Výhodou je i to, že člověk neřeší žádné množství a kalorie, a nemusí se tak stresovat žádným počítáním.

Já sama bych do programu nešla. Jsem velmi aktivní člověk, potřebuji v práci přemýšlet a obávám se, že takto striktní jídelníček by mi nedodal vše, co potřebuji a ani neuspokojil mé chuťové buňky. Bojovala bych s únavou, špatnou regenerací a nevýkonností, jak v práci, tak na hřišti.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty