Prozradíme, co pít, abyste byly štíhlé

Prozradíme, co pít, abyste byly štíhlé

„Když nebudeš pít, uschneš jako větev,“ slýchávala jste možná v dětství od rodičů nebo prarodičů. Starší generace věděly, o čem mluví a že je třeba toto „moudro“ předat dál.

Tělo se z velké části skládá z vody. Pokud horké počasí spojíte se sportovní aktivitou, je vaše tělo schopno vypotit až 10 litrů vody. Močí a stolicí z každého dospělého člověka denně odejde zhruba 1,5 litru vody. Pouhým dechem tělo zbavíte za den necelého půllitru vody, další tekutiny se z vás prostě odpaří. Pokud tyto ztráty nenahradíte, koledujete si o zdravotní problémy. A pokud chcete shazovat přebytečná kila, nedostatek tekutin vaší krásné postavě rozhodně neprospěje. Budete vypadat a cítit se unaveně, ručička na váze se navíc ani náhodou nepohne směrem dolů.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu

Tekutiny je třeba doplňovat průběžně během celého dne, aby všechny pochody v těle běžely tak, jak mají. Svému autu taky dáte napít benzínu ještě dřív, než je nádrž úplně vyschlá. Mějte při sobě celý den láhev s vodou či jiným pitím, které je možné zařadit do zdravého pitného režimu.

Kolik byste toho denně měla vypít? V průměru je to asi 2,5 litru tekutin. Záleží ale na vaší hmotnosti, pohybové aktivitě i počasí. Při běžné venkovní teplotě, která je okolo 18 °C, byste měla vypít 0,5 litru tekutin na každých 15 kg vaší hmotnosti. Pokud tedy vážíte 60 kg, váš příjem tekutin za den by měl být 2 litry. Jedině tak zajistíte vyplavování škodlivin z těla, podporu trávení, vylučování, doplníte energii a ještě pomůžete tělu bojovat s kilogramy navíc. A co pít?

  • Kohoutková voda – tu můžete směle zařadit do pitného režimu. Na většině míst v naší zemi má kohoutková voda vynikající kvalitu, někde je dokonce na úrovni kojenecké vody.
  • Minerálky – budeme se rovnou bavit jen o těch neslazených, cukrům (přírodním i umělým) se během hubnutí vyhýbejte obloukem. Každá minerální voda má jiný obsah prospěšných látek, je tedy dobré sem tam oblíbenou vodu z našich pramenů vystřídat za jinou. Minerálka by ovšem měla být pouze doplněk tekutin, které přijmete. Nadbytek sodíku, který minerální vody mívají, by mohl způsobit zadržování vody v těle. Vysoký obsah této látky mívají obzvláště ty minerálky, které jsou slazené umělými sladidly, ale lákají na to, že jsou bez cukru.
  • Džusy – tak z těch bychom vám doporučili maximálně okurkovou šťávu. Pomerančové, jablečné, jahodové a další džusy totiž mají vysokou energetickou hodnotu a obsahují nejen ovocný cukr, ale jsou navíc uměle doslazovány. Není tedy zrovna namístě, aby se váš pitný režim skládal z džusů a nektarů.
  • Ovocné čaje – léto je ideální čas na výrobu domácích ovocných čajů. Stačí ve vodě povařit libovolné ovoce (například jahody s borůvkami) a máte lahodný horký nápoj, který bude výborně chutnat i vychlazený s ledem jako ice tea.
  • Bylinné čaje – ještě lepší než ovocné čaje jsou pro někoho čaje bylinné. Proč ne? Můžete dokonce vyzkoušet řadu bylinek, které navíc napomáhají hubnutí. Tuk se z vás samozřejmě sám nevypaří, bude potřeba přidat i pohybovou aktivitu a kvalitní stravování. Bylinky pak vaše snahy bezvadně podpoří. Například typicky ženská bylinka kontryhel napomůže dobrému zažívání a zabojuje proti zadržování vody v těle. Vitamíny a minerály „nabušená“ kopřiva zase nakopne metabolismus, urovná hladinu cukru v krvi a dodá energii třeba do cvičení. Hubnutí podpoří také fenykl, kořen pampelišky, petržel nebo máta peprná.

Ranní očista pomůže vám dočista

Pokud chcete do svého „hubnoucího programu“ zařadit i nějaký ten rituál, přimlouváme se za každodenní popíjení vody s citronem. Má tolik bezvadných účinků pro vaše tělo, že je obrovská škoda neobětovat pár minut denně vymačkávání citronové šťávy.

Obecně má tělo raději teplejší než studenější tekutiny. Ideální teplota nápojů by se měla pohybovat od 10 °C výše. Dejte si každý den po probuzení ještě nalačno vlažnou vodu s citronovou šťávou. Podpoříte obranyschopnost, doplníte vitamín C a navíc uděláte moc dobře svému metabolismu – zácpa a vystouplé břicho kvůli nadýmání se vás nebude týkat. Citronová šťáva posiluje činnost jater.

Jestliže do vody dáte směs citronu, máty, pár plátků okurky a kousek zázvoru, máte přírodní detoxikační nápoj jak vyšitý.

Pozor na letní lákadla

Sluneční paprsky, horko, teráska, pokec s kamarádkou… k tomu by se hodil nějaký ten letní drink. Chcete-li se blýsknout hezkým tělem na pláži, zapomeňte na sladké koktejly, energetické nápoje, malinovky, ale i limonády, které se tváří zcela bezpečně. Okurková, mátová, bezinková šťáva – zní to velmi lákavě a zdravě, ale základem je v 99 % přeslazený sirup, který vám pouze doplní vodou, a kousky ovoce, zeleniny či bylinek. To si raději doma nastrouhejte salátovou okurku, přidejte citron a vodu a máte limonádu jedna báseň!

Ať je ledová, horká, vídeňská či s mléčnou pěnou, ani v jednom případě ji nepovažujte za součást svého pitného režimu. Řeč je o kávě. Stejně jako černý čaj i káva tělo dehydruje. Když už si některý z těchto nápojů dáte, vždy jej zapijte velkou sklenicí vody. Do pitného režimu nepatří ani mléko – považujte jej pouze za potravinu.

Také už jste jistě potkaly muže, kteří hrdě s půllitrem piva v ruce hlásí, jak dodržují pitný režim. Mají pravdu? Pití tohoto hořkého nápoje, který údajně dokonale hasí žízeň, se dá do pitného režimu zařadit. Jde ale o alkoholický nápoj, tudíž všeho s mírou. Je třeba dodržet rozumné množství! U mužů jde o 0,5–1 l piva denně, u žen už jen o 0,3–0,6 l za den. Alkohol obecně ale za součást pitného režimu nelze považovat.

Trénink si žádá mnohem více

Předpokládáme, že když chcete docílit obdivuhodné postavy, věnujete se nějakému sportu. Ať už běháte venku nebo šlapete do pedálů na spinningu, je třeba se na tekutiny dodávané tělu zaměřit ještě více. Zvýšená námaha si žádá nápoj dodávající energii, ale třeba i L-karnitin, díky kterému lépe spalujete. Hydratovat tělo musíte jak před tréninkem, tak během něj.

Patnáct až třicet minut po tréninku je dobré vypít proteinový nápoj, ideálně rozmíchaný ve vodě, nikoli v mléku. Doplníte tak potřebné bílkoviny. Dnes je jich na trhu spousta. Vybírat můžete mezi mnoha příchutěmi, oblíbené jsou například kokosové nebo vanilkové proteinové nápoje.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty