Přehled výběru potravin při HIT – „povolené“ potraviny

Přehled výběru potravin při HIT – „povolené“ potraviny

Jak už jsem se v minulém článku zmínila, tak takovýchto přehledů potravin najdeš na internetu tuny. Určitě nechci tvrdit, že tento přehled je stoprocentně správné rozdělení potravin na vhodné a nevhodné potraviny při HIT. Jak ses v předchozích článcích dočetla, je HIT velmi individuální záležitostí, tudíž i přehled potravin může být u každého odlišný.

Rozhodla jsem se přehledu potravin věnovat celkem tři články. Potraviny jsem rozdělila jako na semaforu na zelené (nerizikové, nízkohistaminové, povolené), červené (rizikové, nevhodné) a žluté (na pomezí, zkušební). Dnes ti ukážu ty zelené.
 

Bílkovinné potraviny

Maso – hovězí, králičí, jehněčí, telecí (čerstvé, nemleté, vakuově nebalené, libové).

Vejce – pouze řádně tepelně upravený žloutek.

Mléko a mléčné výrobky (bez přídavných látek) - čerstvé pasterizované mléko, tvaroh, mascarpone, čerstvé sýry (Cottage, Ricotta), čerstvý smetanový jogurt (čistý, bílý).

Sacharidové potraviny

Vločky a mouka– ovesné vločky, neochucené cereálie a cornflakes (bez sladu a kyseliny listové), rýžové lupínky, neochucené burizony, kukuřičná krupice, čiroková mouka, neochucený popcorn, psyllium.

Obiloviny – oves, rýže (hnědá, bílá, divoká, sníst max. do 24 hodin od přípravy), proso, quinoa.

Těstoviny – bezvaječné, z povolených druhů obilovin (rýžové nudle, quinoové).

Pečivo – nekynuté, bez obsahu droždí a kvasnic (ideálně jen z mouky, vody a oleje), krekry z povolených druhů mouky a dalších povolených surovin (rýžové oplatky).

Ovoce (čerstvé, popř. mražené) – banány, bílé hrozny BEZ PECEK, hrušky, granátové jablko, liči, rebarbora, veškeré melouny KROMĚ VODNÍHO.

Batáty, topinambury, brambory (ne zelené, sníst ihned po uvaření, skladovat ve tmě!).

Tuky

Živočišné – čerstvé máslo, přepuštěné máslo (ghí), čerstvá smetana.

Oleje (za studena lisované) – řepkový, zeleninový (z povolených druhů zeleniny).

Ořechy a semínka – maximálně mák (raději ale vynechat veškeré ořechy a semínka).

Ostatní potraviny

Zelenina (čerstvá, popř. mražená) – hlávkový salát, ledový salát, římský salát, cuketa, mrkev, celer, čekanka, fenykl, chřest, pastinák, řeřicha, šalotka, čerstvá kukuřice, čerstvé bambusové výhonky, česnek (tepelně upravený).

Bylinky a koření (čerstvé, popř. mražené nebo sušené) – máta, saturejka, petržel, šalvěj, bazalka, mořská sůl bez jódu, v malém množství pažitka.

Sladidla, ochucovadla a další – melasa, cukr (krystal, řepný), sirup (agávový, kukuřičný, javorový), fruktóza (ovocný cukr), domácí džemy, marmelády a sirupy z povolených druhů potravin a surovin), karob, soda bikarbona, čistá želatina.

Nápoje

Voda (balená, kohoutková, neperlivá, neochucená), sirupy z povolených druhů potravin a surovin, káva bez kofeinu, čaj (mátový, lipový, z bezových květů – pozor na přídavné látky a aroma, raději domácí bylinné a ovocné čaje z povolených druhů).

Potraviny jsou rozděleny na základě odborných publikací a osobních zkušeností pacientů. V příštím článku ti sepíšu naopak přehled těch červených (rizikových) potravin.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty