Jedinci s alergií na bílkovinu kravského mléka jsou odkázáni na bezmléčnou dietu. Zajímá tě, jak se s takovou diagnózou vypořádat? Jak se dají nahradit mléčné výrobky a jak takový jídelníček vůbec vypadá? To vše v dnešním článku!
Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABMK)
Jak již víš z minulého článku, ABMK a intolerance laktózy jsou zcela odlišná onemocnění. Alergie na mléko je stejná jako alergie na roztoče, pyl, nebo ořechy. Nejefektivnější léčbou je bezmléčná dieta, o které si dnes něco povíme.Bílkovina kravského mléka, kde na ni můžeš narazit?
Rozlišujeme dvě základní bílkoviny kravského mléka. Kasein, který tvoří asi 80 % všech bílkovin mléka a poté syrovátka, která tvoří asi 20 % bílkovin.Tyto bílkoviny najdeš hlavně v mléce a výrobcích z nich, např: mléko, sušené, kondenzované mléko, smetana, máslo, tvaroh, jogurty, sýry, pudinky, krémy, zmrzliny, omáčky, ale i masné výrobky a jiné výrobky kde bys mléko opravdu nečekala. O skrytém mléku pro tebe naše Janička už připravuje článek! Máš co určitě na co těšit.
Je pro tebe tato dieta vhodná?
Pokud jsi se těšila, že se jedná o nějakou moderní dietu, která tě zbaví nadbytečných kil, asi tě zklamu. Tato dieta patří mezi ty léčebné a je vhodná pouze pro jedince, kteří mají od lékaře diagnostikovanou alergii na bílkovinu kravského mléka.Některé z nás se nešťastně domnívají, že mléko způsobuje zahlenění střev a zpomaluje redukci. Opak je ale pravdou!!! Pokud mléko a mléčné výrobky z jídelníčku dlouhodobě vyřadíme, tak při návratu k jejich konzumaci, nám opravdu můžou způsobit trávicí potíže.
Jak můžeš mléko a mléčné výrobky nahradit?
Existují výrobky sójové, ovesné, kokosové, mandlové, lískooříškové, rýžové nebo dokonce z kešu. Mléko nám nahradí ale pouze částečně. Více o jejich složení a jaké výrobky vybírat pro tebe připravujeme další články.Stěžejní je při nahrazování mléka dbát na dostatek aminokyselin, které se nachází právě v mléce.
Tyto důležité aminokyseliny ti zabezpečí správné fungování metabolismu, tvorbu svalů apod. Snadno je doženeš v ostatních živočišných produktech (maso, ryby, vejce), případně v luštěninách (fazole, cizrna, hrách, čočka). Při nedostatku bílkovin v potravě můžeš sáhnout i po proteinových izolátech bez mléka.
Nebude mi mléko v jídelníčku chybět?
Mléko je výborný zdroj vápníku. Prosincová americká studie z r. 2018 dokázala, že u 60 ze 78 dospělých alergiků, kteří vysadili mléko a mléčné výrobky, byla snížena kostní tvrdost (denzita). Pokud tedy vyřazuješ mléčné výrobky z jídelníčku, nesmíš zapomínat na suplementaci vápníku. Vápník doplníš pravidelnou konzumací ryb, vajec a luštěnin, jak efektivně vápník nahradit pro tebe připravujeme další článek.Pro posílení jeho vstřebávání je důležité konzumovat dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, psyllium). Nezapomínej ani na dostatečnou konzumaci ostatních živočišných bílkovin a vit. D (suplementy, tučné ryby, ryby s jedlými kostmi, pobyt na slunci).
Ukázka jídelníčku:
Snídaně: Žitný chléb s margarínem bez mléka, šunka a rajčata.Svačina: Jablko, neochucený sójový jogurt a hrst mandlí.
Oběd: Kuřecí steak s rýží a dušenými fazolkami.
Svačina: Celozrnný rohlík, cizrnová pomazánka a zelenina.
Večeře: Kuskus s opečeným tofu, grilovanou zeleninou a zálivkou z olivového oleje.