Bezlepkové pečivo – osobní zkušenosti a tipy od Janičky

Bezlepkové pečivo – osobní zkušenosti a tipy od Janičky

Jak jsem se již v závěru předchozího článku zmínila, tak i já jsem nějakou dobu musela ze zdravotních důvodů dodržovat bezlepkovou dietu. Tudíž vím, jaká úskalí sebou nese. Když se ale chce, všechno jde. Mně konkrétně největší problém činil výběr bezlepkového pečiva. Pečivo naprosto zbožňuji, to bezlepkové je ale chuťově trošku jinde. Musím říct, že jsem dlouho bojovala, než jsem v obchodech našla to, které mi zachutnalo. Kvalitní pečivo do jídelníčku patří a to platí i pro to bezlepkové.

Kupované bezlepkové pečivo

V obchodech se dá sehnat balené, trvanlivé pečivo (kde konkrétně se dozvíš v předchozím článku). Převažují různé druhy chlebů, ale dá se sehnat i nějaký rohlík či houska. Já jsem si oblíbila firmu Schär, která je dostupná ve většině supermarketech, prodejnách zdravé výživy a DM drogerii. Konkrétně mě od nich uchvátil chléb Pan Multigrano a Pan Rustico. Sedla mi jejich chuť, vysoký obsah vlákniny a složení z přirozeně bezlepkových potravin. Jen ty ceny jsou trochu nářez. O něco levnější a také dobře dostupnou variantu chleba jsem si oblíbila ještě v Lidlu. A to Multi Grain Bread s vysokým obsahem vlákniny od výrobce Castello.

Zmiňovala jsem se o ceně bezlepkového pečiva. Pokud budeš mít cestu do Německa, tak neváhej navštívit jejich tamní supermarkety a nějaký si domů kup. Cenově je to znatelný rozdíl a vzhledem k jejich trvanlivosti ti neotevřené vydrží poměrně dlouho.

Chuťovým topem jsou pak samozřejmě nejen čerstvé pečené chleby, ale i rohlíky a sladké pečivo z bezlepkových pekáren, kterých už je v dnešní době opravdu hodně. Nevýhodou je samozřejmě opět cena. Za zmínku stojí pekárna Liška s.r.o., Celozrnná a bezlepková pekárna David Dvorník, Jizerské pekárny spol. s.r.o. a další. Setkala jsem se s produkty z těchto pekáren v prodejnách Sklizeno, Countrylife, BioPoint a jiných menších zdravých výživách.

Zvítězila vlastní výroba pečiva

Po různých prohlídkách obchodů a chuťových zkouškách jsem nakonec dospěla k závěru: „Udělej si sama.“ Z časového, finančního a praktického hlediska to pro mě byla nejlepší varianta. Pro ještě větší komfort jsem si pořídila domácí pekárnu s bezlepkovým programem, která udělá téměř všechnu práci za mě.

Vyzkoušela jsem si upéct chleba z již hotových směsí. Nejvíce jsem si oblíbila chléb od firmy Adveni Medical (Bezlepkový chléb energy s chia moukou, Delikates semínkový a Bodyguard proteinový).

Zkoušela jsem si namíchat různé směsi i sama a postupem času jsem si oblíbila recept, o který se s tebou ráda podělím:

Suroviny:

  • 350 g mouka Schär Bread Mix B
  • 100 g pohanková mouka
  • 2 PL řepkového oleje
  • 1 ČL cukr
  • 2 ČL soli
  • 400 ml vlažné vody
  • 1/3 balení droždí
  • 2 PL semínek (slunečnicové, dýňové)
  • 1 ČL chlebového koření.

Postup:

Do pečící nádoby v pekárně naliješ vodu a do ní rozdrobíš droždí. Počkej ideálně 5 minut, aby začalo droždí pracovat. Pak přidej olej a vše lehce promíchej. Ve vedlejší nádobě si smíchej všechny zbývající suroviny, potom přidej do pečící nádoby. Peč na bezlepkový program.

Moje řešení

V případech, kdy jsem se pohybovala ve svém běžném domácím prostředí jsem si pečivo pekla sama. Vydrží necelý týden a část jsem si vždy i zamrazila. Na delší pobyt mimo domov jsem volila variantu trvanlivého pečiva z obchodu, které je již i nakrájené a má delší trvanlivost i po otevření. Ale co ti budu povídat, na čerstvě vytažený upečený chléb z domácí pekárny to určitě nemá. Ideálně ještě teplý s křupavou kůrčičkou.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty