Jak se zbavit záchvatovitého přejídání

Jak se zbavit záchvatovitého přejídání

Stává se ti, že se nekontrolovatelně přejíš a poté přicházejí výčitky a restrikce? Občasné přejídání na oslavách nebo když máš špatný den, je naprosto normální. Problém ale je, pokud tohle přejídání přichází velmi často (i několikrát za den), ztrácíš nad sebou kontrolu a ovlivňuje tvou kvalitu života. To už pak můžeme mluvit i o poruchách příjmu potravy.

Proč se lidé přejídají?

Klasické přejídání má mnoho důvodů, může to být například:

- Přílišné restrikce a omezování se.

- Následek hladovění. Pokud celý den nejíš a poté se konečně vrátíš domů z práce, sedneš si na gauč a dožene tě vlčí hlad.

- Nedostatek makroživin nebo některých mikroživin ve stravě.

- Špatná skladba jídelníčku.

- Neustálé diety a pokusy o hubnutí.

- Nezdravé rozlišování potravin na povolené a zakázané.

- Nezdravé návyky.

- Jezení z nudy.

- Nedostatek kvalitního spánku.

- Stres a špatná nálada.

- Přejídání v důsledku „poblázněných hormonů“ (PMS, menstruace, těhotenství, menopauza…).

Bojuj s přejídáním naším jedinečným doplňkem stravy HUNGER CONTROL. Navozuje pocit sytosti a pomáhá tak předcházet nezvladatelným náletům na ledničku.

CHCI SE PŘESTAT PŘEJÍDAT

Hunger Control

Konec restrikcím

Přejídání a zejména to záchvatovité přejídání má mnohdy kořeny v přílišných restrikcích. Omezuješ se, jsi neustále v kalorickém deficitu, hladovíš… no a pak tě přirozeně dožene hlad!

Když si dáš „nezdravé“ jídlo, okamžitě přichází výčitky a zákazy. Jenže tyto restrikce ti vydrží jen chvíli a poté se znovu přejíš. Aby ses potrestala, rozhodneš se například pro půst. Ten ale dodržíš jen chvíli a poté následuje další epizoda přejídání. Tento kolotoč přejídání a hladovění rozhodně není dobrý pro tvé tělo a psychiku…

Přestaň si zakazovat. Buď na sebe milejší. Pojď na to s rozumem a uvidíš, že se dostaneš z tohoto šíleného kolotoče. Prvním krokem je: DOVOLIT SI NEBÝT 100%!

Hubni správně a s rozumem

Při hubnutí hledáme trvale udržitelný životní styl, ne nějakou drastickou dietu, která slibuje 10 kg dole za týden. Osvojuj si postupně zdravé návyky, nebuď na sebe přehnaně přísná, dovol si občas nebýt stoprocentní.

My zastáváme pravidlo 80 na 20, kdy 80 % stravy je vyvážená a pestrá strava s dostatkem mikronutrientů. Zbylých 20 % mohou být více průmyslově zpracované potraviny, které potěší především tvou duši, ale tělu tolik živin nedodají.

Tak či tak, hubnout budeš vždy a jedině v kalorickém deficitu. To znamená, že by tvůj výdej energie měl být vyšší než příjem. Aby se dalo mluvit o zdravém kalorické deficitu, nemělo by to být více než 500 kcal. Ideální kalorický deficit se jeví 300 – 500 kcal. Zároveň bys se svým příjmem nikdy neměla chodit pod hodnotu bazálního metabolismu.

Ovšem musíme podotknout, že pokud máš vážný problém se záchvatovitým přejídáním, bylo by pro tebe lepší, když by ses chvíli na nějaké hubnutí vykašlala. Hubnout můžeš, až budeš v psychické pohodě.


Jak se nepřejídat

Vyvážená a pestrá strava

Pokud bude mít tvé tělo dostatek toho, co potřebuje, nebude mít takovou potřebu se přejídat. Nevynechávej žádnou z makroživin. Důležité jsou jak bílkoviny, tak zdravé tuky a komplexní sacharidy. Zaměř se také na dostatek vlákniny ve stravě.

Mnoho žen podhodnocuje příjem bílkovin. Právě bílkoviny mají nejvyšší sytící efekt a jsou pro naše tělo velmi důležité (a to nejen při redukci tuku). Pokud nezvládáš ujíst svůj denní příjem bílkovin ve stravě, doplňuj je proteinovým práškem. My ti můžeme doporučit například náš nejprodávanější protein Choco Bueno, který chutná opravdu skvěle!

STOP hladovění, chystej si jídlo dopředu

Jak už jsme zmiňovali, mnoho z nás dělá tu chybu, že přes den nemá čas na jídlo. A tak hladoví a hladoví a poté dojdou domů a přejí se... Je to přirozená reakce organismu na celodenní hladovění. Nenech své tělo strádat a buď vždy připravena!

Chystej si jídlo do krabiček a vždy měj po ruce pro případ nouze svačinku. Skvělé jsou například naše proteinové tyčinky LADY SNACK nebo proteinové svačinky DIET SNACK. Doplníš tělu bílkoviny, zaženeš chutě na sladké a zasytíš se.


Jak se zbavit přejídání

Přestaň rozlišovat jídlo na „povolené“ a „zakázané“

Nastavila sis v hlavě mindset, že některé jídlo je dobré a jiné špatné? Neexistuje nezdravé jídlo, ale jen nezdravé množství. Při hubnutí se doporučuje omezit průmyslově zpracované potraviny… To je velmi hezká idea, ačkoliv není úplně přesná. Vždyť průmyslově zpracovanou potravinou mohou být i ovesné vločky. A ty rozhodně patří do zdravého jídelníčku.

Je potřeba používat selský rozum, nebrat věci do extrémů a nesoustředit se tolik na jídlo. Kolem jídla se netočí celý svět. A jedna kobliha ti určitě nezkazí celý tvůj progres.

Jak se říká: Po jednom koláči nepřibereš, stejně jako po jednom salátu nezhubneš. A když už si ten koláč dáš, neznamená to, že je veškerá dřina v háji. Přece když ti spadne mobil na zem a má rozbitý displej, nezačneš po něm ještě více šlapat, abys ho dorazila. Naopak ho zvedneš a pokračuješ na své cestě dál. Dovol si občas „zhřešit“ a neber to jídlo tolik vážně.

Dovol si „zhřešit“

Jak už jsme naťukli, občasné cheat meal je určitě k prospěchu. Nejsme zastánci cheat days, kdy do sebe po celý den láduješ páté přes deváté. To opravdu umí pokazit progres. Ale když si jednou za čas dopřeješ nějaký ten hamburger z fastfoodu nebo dortík z cukrárny, je to naprosto v pořádku. Pomůže to tvé psychice, a to je nejdůležitější.

Zaměstnej svou hlavu

Nedovol hlavě, aby neustále myslela na jídlo. Zaměstnej se nějakou činností. Jdi na procházku, zavolej kamarádce, začni chodit do nového kroužku… Zkus zkrátka cokoliv dělat, abys nejedla jen z nudy. Vždy když tě přepadne chuť si něco dát, zpomal, zastav se a přemýšlej, jestli je to pouze chuť či jezení nudy, nebo jestli máš opravdu hlad.přejídání tipy

Změň své špatné návyky

Někdy je přejídání jen špatný zlozvyk. Naučila ses, že když přijdeš z práce, zasloužíš si pořádné jídlo a ještě 3 dezerty k tomu? Automaticky když večer zapínáš svůj oblíbený seriál, tak si k tomu dáš balíček chipsů? Změň svůj návyk. Není to tolik těžké. Stačí jen jednou udělat něco jiného a časem se to odnaučíš úplně.

Mindfull eating

Tzv. vědomé jezení je super pomocníček nejen do diety. Máš ve zvyku jíst za pochodu, a ještě u toho čučet do mobilu? Zastav se! Soustřeď se plně na svůj talíř jídla. Každé sousto pořádně pokousej a užij si ho. Uvidíš, že se budeš cítit více sytá a uspokojená. Navíc když to do sebe nebudeš házet, můžeš tak předcházet nafouklému bříšku.

Zajídání stresu jídlem

Mnoho z nás má ten špatný zvyk, že stres nebo naopak radost zajídáme jídlem. A nebudeš se potom cítit ještě hůř? Osvoj si jiné mechanismy zvládání stresu. Jdi na procházku, pokecej si s kámoškou, vypiš se z toho, zacvič si, pusť si hudbu… Řešit problémy jídlem se nevyplácí. Rozhodně to nevede k ničemu dobrému. Stres kolem nás vždy bude a jsou věci, které neovlivníme. Co ale ovlivnit můžeme, to je to, jak na stres budeme reagovat.


Jak se zbavit nafouklého bříška

Bojuj s přejídáním naším jedinečným doplňkem stravy HUNGER CONTROL. Navozuje pocit sytosti a pomáhá tak předcházet nezvladatelným náletům na ledničku.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty