Jak poznat diastázu a rozestup břišních svalů?

Jak poznat diastázu a rozestup břišních svalů?

Jsi po porodu a chceš začít cvičit, ale obáváš se, zda nemáš diastázu nebo rozestup břišních svalů? Máme pro tebe článek ve spolupráci s fyzioterapeutkou Mgr. Klárou Vomáčkovou. Odpověděla nám na otázky, jak poznat diastázu nebo rozestup břišních svalů a jak s tím dále pracovat.

Cvičení po porodu je velmi individuální záležitostí. Na tobě je, kdy se rozhodneš vrátit do režimu cvičení. Svůj stav bys měla vždy zkonzultovat s odborníkem, než se pustíš do výzvy pro ploché bříško.

My pro tebe máme i sérii videí na našem Youtube kanále, která je zaměřena na cvičení po porodu.

JDU CVIČIT

Co je to rozestup břišních svalů?

Po porodu ženy řeší, zda je náhodou netrápí rozestup břišních svalů nebo diastáza. Jenže co to je? Všude se o tom mluví a mnohdy se tyto dvě slůvka zaměňují. Je v nich vůbec rozdíl?

Zeptali jsme se fyzioterapeutky Kláry Vomáčkové, co je rozestup břišních svalů: „Rozestup břišních svalů je v zásadě normální věc, kdy svaly břicha nejsou těsně vedle sebe, ale spojují se vazivovým pruhem. Ten má svoji pevnost a individuální šířku. U rozestupu rozeznáváme normu, která je do cca 1,9 cm. Pokud při zátěži střední linie vyleze do tzv. stříšky, mluvíme o dekompenzovaném rozestupu a hrozí riziko "rozjetí" například v těhotenství, také je to známka neadekvátně aktivní břišní stěny.

Co je to diastáza?

Fyzioterapeutka Klára nám objasnila také to, co je ta diastáza: „Diastáza je nad míru 1,9 cm a jde spíše o strukturální problém, kdy dochází k nadměrnému natažení oné vazivové části nebo dokonce k porušení v jednotlivých vrstvách.“


Samovyšetření


Jak poznám diastázu nebo rozestup břišních svalů?

Již víme, co tyto dva pojmy znamenají, ale jak já osobně poznám, že mám diastázu nebo rozestup břišních svalů? Bude mi stačit samovyšetření nebo musím za odborníkem? „Nejlepší volbou je odborník, nejlépe vám poradí speciálně školená fyzioterapeutka, která rozezná, o jakou formu se jedná. Rozestup nebo diastáza není jen záležitostí břicha, ale celého těla,“ říká fyzioterapeutku Mgr. Klára Vomáčková.

Existují nějaké metody, jak si to můžu zjistit i sama doma před návštěvou odborníka? „Pokud chce žena sama doma zjistit, jestli je potřeba bříško řešit, může orientačně nahmatat střed břicha nad a pod pupíkem a zjistit tak, jestli se zde rozestup nebo diastáza nachází,“ dodává.


diastáza cviky


Koho diastáza nejčastěji postihuje?

Lidé se mnohdy mylně domnívají, že diastáza je záležitostí pouze žen po těhotenství. Ale naše fyzioterapeutka jasně říká, že ji můžeme mít i v případě, kdy jsme těhotné nebyly. „Diastáza se objevuje nejčastěji po porodu nebo v průběhu těhotenství. Další příčinou je nadměrné natažení svalů v oblasti břicha nejčastěji vlivem nadváhy nebo obezity. Diastáza se objevuje i u miminek, kdy je příčina vzniku odlišná. Dalším důvodem je i nadměrná aktivita břicha před těhotenstvím, kdy břišní svaly nejsou dostatečně pružné a neumožní své natažení a tělu nezbyde nic jiného než jít přes vazivovou linii...

A co muži? Jsou těmto problémům ušetřeni? „Diastáza nejčastěji postihuje ženy, ale nevyhýbá se i mužům. Stejně tak rozestup můžeme najít i u mladých mužů, kde jde o podobný princip (viz výše) a pěstují si spíše rozestup.“

Jaké jsou rizikové faktory vzniku diastázy?

Dá se diastáze v těhotenství vyhnout? Mgr. Klára Vomáčková odpovídá: „Do jisté míry dá, a to právě vhodným cvičením, a hlavně optimálním držení těla.“ Dále dodává, že existují i další faktory, které obejít úplně nejdou, a to je například kvalita vaziva (vliv hypermobility) nebo držení těla...

V dalším článku už se zaměříme na to, jak postupovat, když zjistíš, že máš diastázu, jak s ní dále pracovat, a hlavně jak se jí zbavit!


jak poznat diastázu

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty