Jím zdravě a nehubnu. Proč?

Jím zdravě a nehubnu. Proč?

Když si začneš zjišťovat informace, jak zhubnout, pravděpodobně narazíš na články, které ti budou radit, abys začala jíst zdravě. Z-D-R-A-V-Ě to je relativní pojem. Každý si to může vyložit dle svého. A pak jedna zhubne, další nepocítí změnu a třetí žena začne dokonce přibírat. Jak je to možné?

V tomto článku se ti pokusíme osvětlit, co může být překážkou v hubnutí, ačkoliv máš pocit, že jíš zdravě.

5 důvodů, proč nehubneš!

1. Jíš moc, a proto nejsi v kalorickém deficitu.

2. Jíš až příliš málo kalorií.

3. Podhodnocuješ svůj příjem. Zapisuješ špatné údaje do kalorických tabulek.

4. Uzobáváš mezi jídly.

5. Neuvědomuješ si, že i zdravé jídlo má kalorie.

 

CHCI SE PŘESTAT PŘEJÍDAT

 
Důvody proč nehubnu


Základem hubnutí je kalorický deficit

Pro efektivní redukci tuku je nutné udržet tělo v kalorickém deficitu. Pokud nehubneš, pravděpodobně v kalorickém deficitu nejsi. A co to vlastně znamená? Tvůj výdej energie by měl být vyšší než tvůj příjem. Energii získáváme ze stravy. A výdej energie to není jen trénink, tento údaj zahrnuje také hodnotu bazálního metabolismu, tvé běžné fungování v životě (procházky, úklid, práce) a také termický efekt jídla.

„HODINKY MI UKAZUJÍ 400 KCAL SPÁLENÝCH KALORIÍ, KOLIK MŮŽU JÍST?“ Holky se mnohdy mylně domnívají, že když jim po tréninku ukazují hodinky 400 spálených kcal, tak musí jíst méně jak 400 kcal, aby byly v kalorickém deficitu. Tak to opravdu není! Navíc bys nikdy neměla chodit pod hodnotu bazálního metabolismu. Ono se ten výdej energie nasčítá a nakonec zjistíš, že si můžeš dopřát opravdu dostatek jídla.

„JAK VYPADÁ ROZUMNÝ KALORICKÝ DEFICIT?“ Ideální kalorický deficit je cca 300 – 500 kcal. Pokud je tedy tvůj celkový denní výdej např. 2 500 kcal, pak budeš pravděpodobně hubnout při příjmu 2 000 kcal. Tohle číslo se bude lišit u každé z nás. Každá máme jinou váhu, výšku, věk, způsob života, stravovací historii… Nikdy se proto nesrovnávej s žádnou jinou ženou.


zdravé jídlo


Zdravá strava nezahrnuje jen zeleninové saláty

Láduješ se od rána do večera zeleninou a divíš se, že nehubneš? Zelenina je sice skvělá a ve tvém jídelníčku by neměla chybět, ALE... Stejně jako čokoláda nebude vhodná, pokud to bude to jediné, co budeš jíst… tak pokud to jediné, co budeš jíst, bude salát, pak ti kýžené výsledky nepřinese. Tvá strava by měla být primárně pestrá, měla by obsahovat všechny makroživiny a neopomíjej ani mikronutrienty. Zbytečně se nepodjídej. Vysoký kalorický deficit může mařit tvé snahy o hubnutí.

TIP PRO TEBE: Taková ovesná kaše je sice považována za FIT, ale pokud si dáš pouze vločky, nedá se mluvit o plnohodnotném jídle. Doplň do kaše proteinový prášek, abys do sebe dostala bílkoviny. Nezapomeň na lžíci lahodného ořechového másla, které doplní zdravé tuky. Takto po ovesné kaši nebudeš mít za pár minut hlad, zasytí tě a tvé tělo dostane vše, co potřebuje.


Hubnutí a dieta


I zdravé jídlo má kalorie

Když už je řeč o ořechovém másle, musíme zde zmínit i to, že také zdravé potraviny mají kalorie. A někdy jich mají opravdu MOC! Zdravé tuky v oříškách jsou pro naše tělo prospěšné. Obsahují spoustu mikronutrientů. Navíc tuky nás zasytí a jsou nezbytné pro správné fungování hormonálního systému. Bát by ses jich rozhodně neměla.

„KOLIK MŮŽU SNÍST OŘECHOVÉHO MÁSLA?“ Bohužel ale jsou tuky zároveň vysokokalorické. Zatím co 1 g sacharidů nebo 1 g bílkovin obsahuje 4 kcal, tak 1 g tuku obsahuje 9 kcal. Taková jedna lžička (15 g) ořechového másla může obsahovat cca 85 kcal, velká lžíce (30 g) může obsahovat 171 kcal. V malém množství hodně kalorií… Jedna lžička sem, jedna tam a pak si ještě odskočíš do kuchyně pro další lžičku, protože je to přece malé množství. Ono se to nasčítá, a to může být ta překážka v hubnutí.

A pokud si nejsi jista svým jídelníčkem, poraď se s naší Janičkou. Ta ti sestaví jídelníček na míru tvým potřebám. Budeš mít jistotu, že tvému tělu nebude nic chybět, a hlavně na to půjdeš ZDRAVOU CESTOU. Prioritou by pro nás totiž vždy mělo být ZDRAVÍ.


Zdravé mlsání

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty