Prozradíme, při jaké teplotě cvičit pro rychlejší spalování

Prozradíme, při jaké teplotě cvičit pro rychlejší spalování

Myslela sis, že čím více se potíš, tím více spaluješ? Že cvičení ve vyhřátých místnostech z tebe dostane největší množství tuku? Pak tě následující článek asi překvapí. Nic totiž není, jak se může zdát, a více potu ještě neznamená vyšší energetický výdej. Vlastně je to právě naopak.

Co se s tělem děje v teple?

V teple se tělo pochopitelně více potí. Byla by však chyba plést si tento pot s tukem. To bys musela být po každé hot józe, kde snadno propotíš dva ručníky, třeba o dvě kila lehčí. A asi víš, že tak to úplně nefunguje. Je pravda, že bezprostřední váhový úbytek je po cvičení v horku výraznější. Jedná se ale především o vodu, kterou si tělo nabere zpět při následné hydrataci.

V teplém prostředí jsou na organismus kladeny velké nároky ohledně termoregulace, která usilovně pracuje na snižování teploty. Tento proces startuje masivní pocení, jež tělo ochlazuje a zabraňuje přehřátí. Sám o sobě ale nestojí příliš mnoho energie. Pamatuj tedy, že větší pocení hned neznamená vyšší dlouhodobý váhový úbytek, a přílišné navlékání například na běhání tak nedává moc velký smysl.

Proč je chladnější prostředí lepší?

Pobyt v chladu rovněž spouští v těle termoregulační mechanismy. Tentokrát však pracují trochu odlišně a využívají jiné zdroje. Musejí zajistit zahřátí těla, přičemž sice nedochází k výraznému pocení, ale spotřebují nějakou tu energii navíc. Nižší teplota nakopává metabolismus a už jen samotný pobyt v chladnějším prostředí zajišťuje lepší spalování.

Možná jsi slyšela o věhlasném Sněžném muži a takzvané Wim Hofově metodě. Dle výzkumů i dlouholetých zkušeností tohoto holandského otužilce dochází v chladnějším prostředí k přeměně bílé tukové tkáně na hnědou a mimo dalších zdravotních benefitů, jako je posílení imunity nebo hormonální rovnováhy, také ke ztrátě nadbytečné váhy.

V kolika stupních tedy cvičit?

Není možné říci, jaká teplota je na cvičení ideální. Platí zde přímá úměra a čím nižší je teplota v místnosti, tím více energie musí tělo na zahřátí vynaložit, proto i více spaluje. Takže by se dalo říci, že čím větší zima, tím lépe.

Neznamená to ale, že se musíš okamžitě proměnit v polárníka a začít cvičit v chladicím boxu. Je třeba se otužovat postupně a i několikastupňové snížení teploty může podpořit spalování během cvičení. Pro pravidelný trénink si tak raději vybírej chladnější prostředí než vytápěné tělocvičny a celkově se zdržuj více v chladu. Samozřejmě vždy v ohledu na tvoje zdraví a tak, aby ses při tréninku nenachladila.

Hubni i ve spánku

Tělo spaluje nějakou tu energii prakticky pořád. I ve spánku platí, že chladnější prostředí je pro výdej energie lepší. Zkus proto ubrat také v zimě na vytápění a před spaním si pokoj pěkně provětrej. Když budeš chtít, můžeš vyzkoušet i náš Night Burner, který spalování ve spánku ještě více podpoří.Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty