Milujete výzvy a zábavu? Zkuste zdolat Spartan Race!

Milujete výzvy a zábavu? Zkuste zdolat Spartan Race!

Pokud patříte mezi velkou část milovníků sportů, kteří neustále hledají výzvy, máme pro vás jeden tip. Co zkusit Spartan Race na Lipně? Nejenže dopřejete své figuře to nejlepší, ale nemine vás skvělý pocit na závěr, kdy se neubráníte návalu radostných endorfinů.

Pro Spartan Race je typická trasa v cross country stylu, kdy se proběhnete lesem, mezi keři, zdoláte příkopy a třeba i horolezecké překážky. Nerovný terén protkaný kořeny stromů procvičí vaše tělo ze všech stran. Záleží jen na vás, který typ závodu si vyberete.

Jděte do toho třeba s celou rodinou

Spartan Race není jen pro „sportovce tvrďáky“, klidně můžete vzít i své děti, manžela či přítele, který si sem tam zajde do fitka nebo dvakrát týdně vyběhne podél řeky. „Záleží, na který závod Spartan Race se hlásíte, o jakou vzdálenost se jedná a v jaké kondici se nacházíte. Taky záleží na tom, jaké máte očekávání. Závod můžete běžet naplno s úmyslem se co nejlépe umístit, nebo poběžíte v open vlně s cílem dojít,“ vysvětlila Aneta ze Spartan Race tréninkové skupiny (SRTS) v Kolíně.

Vybrat si můžete ze závodů:

1. Spartan Sprint – 5km trať se zhruba 20 spartánskými překážkami (bláto, oheň, zdi, ostnatý drát atd.). Jde o nejkratší trať pro dospělé všech výkonnostních úrovní. Tento závod doporučujeme nováčkům i zkušeným závodníkům.
2. Spartan Super – třináctikilometrový závod, kde na vás čeká asi 25 překážek, vede náročnějším terénem.
3. Spartan Beast – nejtěžší z trojice závodů pro dospělé. Pokud se pro něj rozhodnete, čekejte více než dvacetikilometrovou trasu, až 35 překážek a 3 hodiny v zápřahu. Buďte si ale jisti, že Spartan Beast dokonale otestuje vaši vytrvalost, houževnatost a pevnou vůli.
4. Spartan Kids – nejlehčí závod je určen dětem. Malí sportovci zdolávají 3 různě dlouhé tratě, překážky úměrné jejich věku, skáčou – a to vše formou hry.

Skládejte ocenění jako puzzle

Pokud v jednom kalendářním roce zmáknete Spartan Sprint, Super i Beast, a to kdekoliv na světě, automaticky se stanete členy Spartan Trifecta klubu. Z každého takového závodu si odnesete třetinu medaile Trifecta, kterou na závěr spojíte v jednu velkou „placku“. Existuje ještě ocenění Multitrifecta, kterého dosáhnete, když zvládnete 2 typy závodů po 3 a více v jednom roce. Tak co, už kalkulujete, do čeho se pustíte a která medaile vám bude viset na zdi?

Jak má vypadat příprava na Spartan Race?

Záleží na tom, zda jste absolutní začátečník, nebo už máte něco naběháno. Ať už se rozhodnete pro Spartan Race, nebo podobné závody, jako jsou například Gladiator Race, Běhej Lesy, Klánovický půlmaraton, Železný knedlík či další, chce to kvalitní trénink.

Upravte si jídelníček, v němž budou převažovat bílkoviny, hodně čerstvé zeleniny, zdravé tuky a především kvalitní sacharidy. Na několikakilometrový závod vás může dokonale připravit intervalový trénink, který možná znáte pod názvem HIIT. Nejenže získáte kondičku, ale navíc během tohoto cvičení můžete skvěle shazovat kilogramy a makat na postavě. Zkuste HIIT několikrát týdně nebo 20 minut denně a nastartujte dlouhodobější spalování tuků! Tento typ cvičení je vhodný pro ty, kteří netrpí problémy se srdíčkem nebo nemají přílišnou nadváhu.

Začátečníci by měli zahájit své přípravy jednoduchým joggingem několikrát týdně. Zařadit můžete také aerobik či zumbu. A zvládnete to, i když z práce odcházíte pozdě nebo vás doma drží mateřské povinnosti. Domluvte se třeba s kamarádkou, která vás nenechá usnout na vavřínech a kterou budete na oplátku motivovat k pohybu vy. Do tréninku zařaďte hlavně běh, který budete postupně prodlužovat. Nevynechávejte ani běhání do kopce, které vás připraví na rozmanitý terén.

Chcete-li trénink na Spartan Race posunout na vyšší level, doporučujeme oslovit nejbližší aktivní Spartan Race tréninkovou skupinu. Působí hned v několika městech.

Jak to dělají zkušení spartáni

Členkou SRTG v Kolíně je také Kristýna Hůrková. Ta poradila začátečníkům: „Záleží na tom, jestli už se nějakému sportu věnujete, nebo ne. Pokud třeba už chodíte běhat, postačí doladit překážky a hlavně angličáky. Doporučuji po každém tréninku udělat 30 angličáků, abyste si zvykli. Stačí cvičit s vlastní vahou, nějaký kruháček, tabata, TRX, balanc, zkrátka co máte rádi.“

Ani Kristýna nebude chybět na Spartan Race na Lipně. Jejím oblíbeným typem závodu je Spartan Sprint. Jiných než překážkových závodů se vlastně ani neúčastní. „Hladké“ běhy bez překážek ji nebaví, zato na Spartan Race se vždy profesionálně připravuje. Její trénink doplňuje jak kvalitní strava, tak potravinové doplňky. „Pokud jde člověk na závod Spartan Sprint, tělo pálí ze zásob sacharidů, takže stačí týden před závodem přidat kvalitní sacharidy, jako je rýže, batáty, těstoviny a taky více pít – ideálně 4 litry vody denně,“ popsala Kristýna. Po náročném posilovacím tréninku si dává proteinový nápoj a slupne pár tablet BCAA pro rychlejší regeneraci svalstva. „Sázím ještě na saunu, vířivku a masáže. To miluju. Člověk si pak odpočine nejen fyzicky, ale i psychicky,“ dodala Kristýna Hůrková.

Členkou kolínské SRTG je i Aneta. Tento měsíc poběží Spartan Sprint naplno. A i ona už zvažuje, jak jíst před závodem. „Obecně skoro nejím maso, tím pádem svoje tělo méně zatěžuju. Pár dnů před závodem a v den závodu obecně nedoporučuji těžká nebo těžko stravitelná jídla,“ poradila.

Kdy Spartani vyběhnou do luk a lesů

Nejbližší Spartan Race se koná 22. září 2018 na Lipně. Můžete běžet jen sami za sebe či ve čtyřčlenném nebo patnáctičlenném týmu. Dáte dohromady partu odhodlaných běžců, kteří milují zdolávání překážek a zábavu v jednom? Sdílejte tento článek a dejte si challenge se svými přáteli nebo třeba kolegy v práci!

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty