8 nejčastějších chyb při běhání: děláš je taky?

8 nejčastějších chyb při běhání: děláš je taky?

Léto klepe na dveře, venku se otepluje, sluníčko nás láká ven… je na čase vyběhnout. Běh patří mezi nejoblíbenější aktivity pro hubnutí. Jak ale zařadit běh do svého života a vypořádat se s prvními běžeckými krůčky správně? V tomto článku ti ukážeme nejčastější chyby při běhání, kterým by ses měla vyvarovat.

1. Nevhodná obuv na běhání

Pokud ti špatně vybrané běžecké boty neotráví běhání hned napoprvé, nejspíš jejich negativní účinky pocítíš později. Bolesti beder, kyčlí, lýtek, kolenou, kotníků, mozoly… Vyvaruj se těmto nepříjemnostem. A jak tedy koupit vhodné boty na běhání?

Nikdy se do obchodu nevypravuj ráno, když tvé nožky ještě nejsou opuchlé, jak tomu bude později v terénu. Při zkoušení se ujisti, že mají tvé prsty dostatek místa, ale noha uvnitř nijak neklouže. Ještě v prodejně si zkus svůj první zkušební výklus mezi regály. I když běhání po obchodě asi nebude zrovna vrcholným zážitkem tvého dne, nohy v pohodlných botách ti za to poděkují.

Nenakupuj jen podle ceny a prvního dojmu, raději se přesvědč, že prodávající běžeckým botám rozumí a dovede ti poradit, jaké boty jsou vhodné na běhání v lese a jaké naopak zvolit na běhání po asfaltu.

2. Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení

Běhání je tak trochu životní styl a běžecké oblečení může být tím pádem nejen funkční, ale zároveň módní. Můžeš ho vrstvit a barevně ladit, aby ses při běhu cítila v pohodě fyzicky i psychicky.

Vol spíš více lehčích vrstev z materiálů, které jsou prodyšné a odvádějí pot. Vyrábějí se z nich trička, mikiny, šortky, tepláky, sukně, ale i spodní prádlo. Pokud jsi už v minulosti alespoň nějaký ten sport praktikovala, tak víš, že právě pohodlná sportovní podprsenka je základ. A při běhání to platí dvojnásob! Navíc by měla být dostatečně pevná, aby nikde nic „nepřekáželo“.

Z našeho e-shopu si můžeš vybrat sportovní mikinu na běhání, sportovní bundu, tílka, podprsenky i fitness legínky. Stylové a zároveň pohodlné? Ladylab oblečení splňuje vše!CHCI SI KOUPIT OBLEČENÍ NA BĚHÁNÍ


3. Co jíst a jak pít před běháním?

Naposledy se najez cca 1,5 až 2 hodiny před běháním. Poslední jídlo by mělo být s minimem tuků. Pozor také na větší množství vlákniny. Běhat s plným a těžkým bříškem rozhodně není nic příjemného. Ideální je kombinace komplexních sacharidů a lehce stravitelných bílkovin. Cca půl hoďky před během se napij, maximálně však 0,5 l vody. Po doběhnutí se naopak můžeš napít, jak je libo.

4. Nezapomínej na rozehřátí a protažení

Před výběhem rozehřej své tělo. Můžeš všelijak poskakovat a blbnout… Riziko zranění sníží hlavně dynamický strečink, ale i prokroužení kloubů – trupu, kolen nebo kotníků. Po běhu by měl být strečink více statický.

Protahování a běh


5. Drž se při běhání těchto zásad:

- Základem je správné dýchání. Soustřeď se na dech, aby byl pravidelný. Mnohdy při běhání dech zadržujeme, což je špatně.

- Drž zpevněné tělo. Nehrb se.

- Našlapuj na celé chodidlo.

- Nedělej příliš dlouhé kroky.

- Nezvedej kolena příliš vysoko.

6. Pozor na přepálení začátku

Namotivuješ se u videa rozběhané influencerky nebo tě do parku vyžene pohled do zrcadla. Chceš výsledky hned, proto se rychlostí blesku ženeš cvalem do prvního kopce jako pod dohledem bývalé tělocvikářky… Pokud na to půjdeš nějak takhle, dost pravděpodobně bude tvůj první běh také tím posledním.

Hlava i tělo si na nový sport musí zvyknout, proto si běžecké dávky servíruj postupně. Důležité je cítit se dobře a pomalu se zlepšovat – ne se při první příležitosti odrovnat tak, že se na běžecké boty nebudeš moct týden ani podívat. Můžeš začít rychlou chůzí a postupně přejít do běhu. Střídej intervaly rychlé chůze a běhu (nejlépe po 3 minutách). Uvidíš, jak se budeš zlepšovat.


Běhání a hubnutí


7. Běhej pro radost, ne jen pro hubnutí

Běhání ti pomůže zredukovat tuk a získat skvělou kondičku, ale rozhodně by to nemělo znamenat to, že se budeš trápit během, který tě vlastně ani nebaví. Během pro radost, užívej si to… A pokud cítíš, že to není tvůj šálek kávy? Dej tomu šanci, ale nenuť se. Běhání nemusí být pro každého to nejlepší.

8. Běhej pravidelně

Snaž se už od začátku nastavit pravidelný rytmus svých tréninků. Stanov si dny, kdy půjdeš běhat, a svůj plán nešiď. Pro lepší motivaci si před prvním během udělej fotku své postavy, ať máš později s čím porovnávat.

Hledáš motivaci vyběhnout?

- Motivovat k běhu tě mohou také fitness hodinky. Speciální sporttestery ti pomohou sledovat naběhané kilometry i tepovou frekvenci.

- Podobnou službu jako sportovní hodinky udělají také aplikace na běhání.

- Přizvi si na pomoc kámošku. Společně vám to běhání bude rychleji „utíkat“.

- Pořiď si nové pomocníky pro běhání, třeba náš balíček Jdu běhat, který obsahuje spalovač FAT KILLER, nakopávač TURBO, protein s příchutí jahůdek + stylovou kšiltovku ZDARMA!

Pojď s námi do běžecké výzvy pro začátečníky! Postupně se zlepšuj a sleduj na sobě výsledky. S námi to budeš mít jednodušší.

Běžecká výzva


Tak co? Jdeš do toho s námi?

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty