JÍDELNÍČEK PRO TĚHOTNÉ

JÍDELNÍČEK PRO TĚHOTNÉ

Proč nejíst sushi nebo tatarák? Kolik v těhotenství přiberu? Pokud i tebe zajímá výživa během těhotenství, určitě si tento článek přečti!

„Když jsem těhotná, musím jíst za dva.“

Bohužel se jedná o mýtus. Závratné navýšení energie během těhotenství není zapotřebí. Během prvního trimestru se energie navyšuje pouze cca o 70 kcal/den. V druhém trimestru na 260 kcal/den a v posledním trimestru o 500 kcal/den. V tomto období totiž probíhá nejintenzivnější období růstu plodu.

Velmi často se setkávám s otázkou: „Kolik v těhotenství přiberu?“. Pokud se budeš držet výše uvedeného navýšení energie a jídelníček budou tvořit ty správné potraviny, předpokládá se váhový přírůstek okolo 12 kg. Možná jsi teď zděšená, ale uklidním tě. Z celkových 12 kg tvoří: 3,2 kg plod, 1 kg plodová voda, 1 kg placenta a děloha, 1 kg nárůst prsní tkáně, 2 kg zvětšení objemu tělních tekutin a krve a z toho všeho tuková tkáň tvoří okolo pouhých 2-4 kg.

Co jíst v těhotenství?

Základem jsou určitě čerstvé a co nejméně zpracované potraviny.

Určitě bys měla dbát na dostatek kvalitních živočišných bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky). Bílkoviny obsahují řadu látek, které zabezpečují správný růst a vývoj plodu. V neposlední řadě mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který potřebuješ jak ty, tak miminko pro správnou stavbu kostí.

V jídelníčku by neměly chybět komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, přílohy apod.), poskytnou ti dostatek vlákniny, řadu vitaminů skupiny B a také pohotovou energii.

Neměla bys zapomínat ani na kvalitní tuky, především na ty nenasycené, které obsahují omega3. Najdeš je v tučných rybách (losos, makrela, tuňák, sardinky), oříšcích a semínkách. Omega3 napomáhají správnému vývoji mozku a nervové soustavy plodu.

Z vitaminů je pro správný vývoj miminka nezbytný vitamin B9 a B12, který zajišťuje správný vývoj nervové soustavy a také červených krvinek. Vitamin B9 najdeš především v listové zelenině, ovoci, luštěninách, cereáliích a vnitřnostech. Vitamin B12 je pouze v živočišných zdrojích (mléko, maso, vejce, ryby), matky vegetariánky by jej tedy měly doplňovat zvlášť.

Co nejíst v těhotenství?

Jídelníček by neměl v nadměrné míře obsahovat konzervační látky. Ne u všech jsou totiž prozkoumány dopady na plod. Určitě bys také neměla konzumovat ve velké míře sůl. Určitě bys tedy ze svého jídelníčku měla vyřadit sójové omáčky, různá dochucovadla, uzeniny a další masné výrobky (paštiky, párky apod.)

Samozřejmostí je vyřazení výrobků s kofeinem, alkohol a další návykové látky.
Tvůj jídelníček by ve velké míře neměl obsahovat ani umělá sladidla a jednoduché cukry (sladkosti, sladké pečivo, limonády apod.).

Nebezpečné mohou být v těhotenství nedostatečně tepelně zpracované potraviny, jako je třeba sushi, tatarák, nebo mléko přímo od farmáře, které neprochází pasterizací. Tyto potraviny mohou obsahovat nebezpečné bakterie, které mohou uškodit vývoji miminka.


Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty