Proč 45 minut cvičení pro hubnutí nestačí

Proč 45 minut cvičení pro hubnutí nestačí

Pokud chceš hubnout, musíš své tělo dostat do kalorického deficitu. Jak toho dosáhnout? Tvůj příjem energie musí být nižší než tvůj výdej. To je základ hubnutí, bez kterého to nepůjde. Energii přijímáme stravou – to je jasné. Jak ale spočítat svůj výdej? Na to se podíváme v tomto článku.

CO VŠE TVOŘÍ ENERGETICKÝ VÝDEJ

1. Do výdeje energie zařazujeme bazální metabolismus. K výpočtu ti dopomůže naše kalkulačka pro výpočet bazálního metabolismu. Zjednodušeně řečeno – je to energie, kterou naše tělo potřebuje pro zachování všech fyziologických funkcí. O tomto čísle rozhoduje náš věk, výška, váha, ale i další ryze individuální faktory, jako je historie stravování nebo zdravotní aspekty.

2. Dále patří do našeho výdeje samozřejmě cvičení! Je to těch 45 minut, kdy makáme na plné pecky, potíme se a spalujeme tuky! Cílená pohybová aktivita je při hubnutí důležitá. Zvyšujeme svůj energetický výdej a tím docílíme kalorického deficitu, ale zároveň zlepšujeme fyzičku a podporujeme tvorbu svalů. A jak je známo, svaly pálí tuky!

3. Výdej energie má na svědomí také tzv. termický efekt jídla. Když sníme jídlo, naše tělo vydá energii na to, aby jej zpracovalo. Odhaduje se, že se jedná zhruba o 10 – 15 % z celodenního energetického výdeje. Hodnota se odvíjí od toho, co je to za jídlo, jak bylo zpracováno, jakou má konzistenci a složení. Nejvyšší termický efekt mají bílkoviny. To je také jeden z důvodů, proč je vhodné jich mít při hubnutí dostatek. Pokud máš problém přijmout dostatek bílkovin z běžné stravy, pořiď si náš set PROTEIN Lady Mix. Tři příchutě proteinů nakrmí tvoje svaly potřebnou bílkovinou a doplní energii.

4. Poslední kategorií, kterou v rámci výdeje, je důležité zmínit, je tzv. NEAT (Non-Exercise Activity Thermogenesis). Jedná se o veškerou činnost, která souvisí s běžným fungováním v životě. Není to cílené cvičení, ale aktivity, při kterých se hýbáš a spaluješ tuky a vlastně o tom ani nevíš! Např. jdeš na nákup, neseš těžkou tašku, píšeš na počítači, zvedáš malé dítě, poklepáváš nohou…

Zatímco cvičení trvá 45 minut, běžné denní aktivity mohou trvat i několik hodin a pravděpodobně u nich celkově spálíš mnohem více energie. Z toho plyne, že 45 minut cvičení a následné sezení či ležení v posteli – to může být pro hubnutí málo.

TIPY, JAK ZVÝŠIT NEAT

- Jdi na procházku! Dej si každý den za cíl ujít alespoň 8 000 kroků.
- Místo posedávání na kafíčku s kamarádkou se vydejte na túru! Objevujte nová místa.
- Vystup z autobusu o zastávku dříve a zbytek cesty dojdi pěšky.
- I nákupy jsou slušné kardio!
- Udělej pořádný domácí úklid! Při takovém hodinovém intenzivním úklidu můžeš spálit až 200 kcal.
- Choď pouze a jen po schodech! Vyhni se výtahu.
- Uvař nebo upeč něco dobrého! Takové pobíhání po kuchyni dá někdy pořádně zabrat!
- Při učení nebo při práci se občas zvedni a jdi se projít nebo se protáhni.

Pokud zvýšíš svůj NEAT, můžeš si dovolit více jíst. Udržení kalorického deficitu pro tebe bude snazší. Navíc to má i další benefity – budeš produktivnější a aktivnější. A to pak ze sebe budeš mít lepší pocit, než když bys celý den strávila u seriálu.


Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty