LYOFILIZOVANÉ OVOCE vs. ČERSTVÉ OVOCE

LYOFILIZOVANÉ OVOCE vs. ČERSTVÉ OVOCE

V dnešním článku se mrkneme na další z možností úpravy potravin. Už jsi se setkala s pojmem lyofilizované ovoce? Jakým způsobem se tato úprava provádí a zda je takto upravené ovoce lepší, než to čerstvé si hned řekneme.

Lyofilizace = Sušení mrazem

Lyofilizace je poměrně zajímavá potravinářská technologie, která se od běžného sušení liší tím, že než se ovoce klasicky usuší v sušičce, tak se šokově zmrazí na -80 °C.
Ovoce čerstvé se tak jednoduše změní na ovoce mražené. Po zmražení putuje do sušičky, kde se z ovoce díky nízkému tlaku (vakuum) zmrzlá voda začne odpařovat. U druhého sušení se snižuje tlak a zvyšuje okolní teplota, díky tomu si ovoce zachová svůj původní tvar, na rozdíl od prostého sušení.

Je lyofilizované ovoce stále ovoce?

Jednoznačně ano! Ovoce díky šokovému zmrazení ihned po sklizni, zakonzervuje vitamíny a minerální látky. Navíc si oproti běžnému sušení ve speciální sušičce zachová původní tvar, vůni a aroma. Díky speciální technologii se v ovoci zastaví veškeré procesy, které by jinak vedly k jeho zkáze (oxidace, působení mikroorganismů apod.)

V čem je lepší než čerstvé ovoce?

Určitě v jeho trvanlivosti. Ruku na srdce, určitě se ti někdy stalo, že sis nadšeně koupila vaničku čerstvých jahod, vzala sis jich pár a zbytek z ledničky div neodešla? To se ti u lyofilizovaného ovoce nestane.
Zároveň si ovoce po šokovém zmrazení zachová více vitamínů a minerálních látek, než ovoce čerstvé. Většina ovoce se totiž do ČR dováží ze zahraničí a po cestě je vystaveno působení kyslíku, slunci, mikroorganismům a dalším vnějším vlivům, které kvalitu ovoce snižují.

Kolik lyofilizovaného ovoce mohu zařadit do jídelníčku?

Jak mám lyofilizované ovoce vážit a má toto ovoce stejný počet kalorií? Tyto otázky slýchám poměrně často.
Pokud je ovoce lyofilizované ovoce přírodní, a není ještě doplňkově proslazené, poté má stejnou kalorickou hodnotu jako ovoce čerstvé.

Při vážení může nastat problém, protože odpařením vody nemá ovoce původní hmotnost a musíš se řídit intuitivně. Pokud víš, že máš v jídelníčku na svačinu například 50 g malin, což odpovídá zhruba jedné hrsti, můžeš si tak dát hrst lyofilizovaných malin. Nebo pokud máš v jídelníčku jahody a víš, že jedna větší jahoda váží zhruba 20 g a ty máš v jídelníčku uvedeno 180 g jahod, můžeš si dát 6 ks lyofilizovaných jahod.
Určitě tedy neznamená, že by mražením či sušením ztratilo ovoce původní energetickou hodnotu. Změní se pouze jeho hmotnost. Věřím ale, že si s tím hravě poradíš a lyofilizované ovoce zařadíš do svého jídelníčku.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty