Kdy může vláknina škodit?

Kdy může vláknina škodit?

Vláknina je pro naše tělo velmi prospěšná, tudíž bys ji měla denně konzumovat v doporučeném množství. Co když jí ale budeš konzumovat nadbytek? Může být pro někoho riziková? To vše si povíme v následujícím článku.

Co je to vláknina?

Pod pojmem vláknina si představ nevyužitelné sacharidy, které náš trávicí trakt neumí rozložit na stravitelné látky. Je to směs nestravitelných či jen částečně stravitelných polysacharidů (pektin, celulóza, hemicelulóza, vosky, pryskyřice). Když se zamyslíš, tak si říkáš, proč ji tedy mám přijímat? I když nemá téměř žádnou výživovou hodnotu a je nestravitelná, tak pro tvé tělo přináší obrovské benefity.

K čemu je dobrá?

- má příznivé účinky na zažívání

- upravuje průjem, zácpu

- prevence hemeroidů

- z dlouhodobého hlediska působí jako prevence řady onemocnění (kardiovaskulárních, obezita, cukrovka 2. typu, rakovina tlustého střeva, aj.)

- pomáhá vylučovat toxiny z těla

- pomocník při redukci váhy (naplňuje žaludek díky vstřebané vodě, čímž snižuje chuť k jídlu a dodává lepší pocit nasycení)

Doporučené množství a zdroje vlákniny

Dospělí by ji měli denně přijímat okolo 25-30 gramů. Děti od druhého roku života 5 gramů + počet gramů odpovídajících věku (rokům) dítěte. Pro pětileté dítě to bude tedy denní příjem vlákniny 10 gramů (5 gramů = 5 let).

Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo, veškerá obilná zrna, klíčky, otruby, cereální výrobky (müsli), rýže, pohanka, jáhly, kroupy, čirok, celozrnné těstoviny, kuskus či bulgur, ořechy a semínka.

Může být pro někoho riziková?

Pro zdravé lidi jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny bezproblémové. Naopak jsou zdrojem zdraví. Pro ty z vás, které ale trpíte nespecifickými střevními záněty, Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou jsou tyto potraviny spíše zdrojem potíží. Vedou ke zhoršení průjmu, plynatosti a zvyšují bolestivost především v období vzplanutí nemoci. To je pak zapotřebí se daným potravinám vyhnout, popřípadě je upravit v páře nebo upéct. To může vést k jejich lepší snášenlivosti.

Co když ji budeš konzumovat moc?

I zdravému člověku může vláknina přinést problémy. A to obzvláště, když to budeš s jejím množstvím přehánět. Množství vlákniny závisí podle lékařských tabulek také na celkovém kalorickém příjmu. Všeobecně platí, že každých 1000 spotřebovaných kalorií by mělo obsahovat 14 gramů vlákniny. A co když ji budeš mít v jídelníčku mnohem více? Připrav se na komplikace. Mezi nejčastější patří dehydratace, průjem, nevolnost, plynatost, nadýmání, zácpa, přibývání na váze a celkový břišní diskomfort. Některé potíže mohou přijít i ze dne na den při rapidním nárůstu příjmu vlákniny. S tím se můžeš nejčastěji setkat při přechodu na zdravé stravování a ve snaze váhu redukovat.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty