Dukanova dieta

Dukanova dieta

O Dukanovu dietu jste si dokonce napsaly vy samotné. A já vám moc chci poděkovat za spolupráci. Neztrácejme tedy čas a pojďme se společně podívat na zoubek Dukanově dietě.

Princip diety

Dukanova dieta se skládá ze čtyř fází. Začínáš první fází, kde se řídíš velmi striktním jídelníčkem. A postupně, jak se dostáváš do další a další fáze, tak dochází k jeho rozvolňování. Pojďme se podívat na jednotlivé fáze diety:

První fáze = útočná

V rámci ní můžeš konzumovat pouze bílkoviny (především libové maso a ryby, tofu, nízkotučné jogurty a tvarohy do 0,5 % tuku). Maso můžeš pouze grilovat, vařit ve vodě, nebo péct. Co se týče vajíček, tak bílky můžeš zařazovat neomezeně a žloutky max. čtyři týdně, pokud nemáš problém s cholesterolem. K bílkovinám je navíc povolena 1 polévková lžíce goji a 1,5 polévkové lžíce ovesných otrub za den. Otruby tě budou provázet celou dietou. Plus je velmi důležitý pitný režim v podobě čisté vody a zeleného čaje. A při častých chutích na sladké jsou povoleny light nápoje. Doporučeno je zařadit preparáty s komplexními vitamíny a minerály.

Délka dodržování první fáze je maximálně 10 dní a odvíjí se dle požadované redukce váhy. Když chceš zhubnout méně než 5 kg, trvá 2 dny. Při redukci 5-10 kg 3 dny, 11-20 kg je to 5 dnů a při 20 kg a více 7-10 dnů.

Druhá fáze = výletní

Dochází zde ke střídání bílkovinných dnů (první fáze) s bílkovino-zeleninovými dny. Vždy den po dni. V této fázi tedy navíc zařazuješ ob den zeleninu. Musíš ale respektovat pouze povolené druhy zeleniny. Seznamy povolených potravin pro jednotlivé fáze najdeš na internetu. Goji můžeš zařazovat 2 polévkové lžíce za den a z ovoce je povolena i rebarbora. Denně povinně konzumuješ 2 polévkové lžíce ovesných otrub za den.

Délka dodržování je do doby požadovaných výsledků.

Třetí fáze = konsolidační

Přidáš do svého jídelníčku ovoce, sýr, chléb a přílohy. Jídelníček je na den obohacen o jednu porci ovoce, dva plátky celozrnného chleba a 40 g tvrdého sýra. Dále pak dvakrát do týdne přidáváš přílohy v povoleném množství (220 g vařených těstovin, kuskusu, polenty, bulguru, celozrnné rýže, čočky, fazole a hrachu, 125 g bílé rýže a brambor. Dále pak jednou týdně zařazuješ čistě jeden bílkovinný den z první fáze a jednou týdně si můžeš dopřát dokonce i cheat meal.

Její délka dodržování závisí na počtu shozených kil. Za každé kilo dole je to 10 dnů dodržování konsolidační fáze.

Čtvrtá fáze = stabilizační

V závěrečné fázi se už povoluje vše, ale musíš dodržet každý čtvrtek bílkovinný den jako v první fázi. Znamená to tedy, že se šest dnů v týdnu stravuješ podle sebe a svých chutí. Pokud by ti nevyhovoval čtvrtek jako bílkovinný den, tak to nevadí. Můžeš si vybrat jakýkoliv jiný den v týdnu. Plus denně konzumuješ tři polévkové lžíce ovesný otrub, na které jsi zvyklá již od začátku diety. A takto už jedeš se svým jídelníčkem napořád.

Moje hodnocení

Co vidím pozitivní na této dietě, tak je volba kvalitních potravin. Navede tě na kupování přirozených potravin. Až tedy na ty light nápoje! Víš, jaké potraviny kupovat a jak je připravovat, ale řád do svého stravování ohledně pravidelnosti už si musíš zavést sama.

Co se mi nelíbí, tak je příliš tvrdý a striktní start do diety, kde máš velmi omezený výběr potravin. Tudíž i neplnohodnotnou stravu. Jedná se o honbu za rychle viditelnými výsledky, která není pro všechny optimální. Sama si nedokážu představit, že z toho všeho, co jím, tak najednou téměř vše vynechám. Hlavně sacharidy. Myslím si, že v období první fáze by ze mě byla nerudná a totálně vyčerpaná ženská. A nejsem si jistá, jestli bych to vydržela déle jako jeden den. Obdobně to budou mít i ty z vás, které mají rády sladké a pravidelně ho konzumují. A když už experimentovat, tak jedině v maximální psychické, zdravotní a fyzické kondici.

Závěrem chci říct, že já sama bych takovýto experiment v honbě za vysněnými kily nechtěla podstoupit. Jsem zastáncem racionálního stravování, tak proč si stále něco odepírat. Raději budu jíst všechny základní prvky zdravé stravy s pomalejšími výsledky. A pravidelně se hýbat. Než se trápit omezováním a zakazováním správných potravin s pravděpodobně krátkodobě udržitelnými výsledky a hrozícím jojo efektem.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty