WHOLE 30

WHOLE 30


Zajímají tě další alternativní způsoby stravování? A už jsi slyšela o WHOLE 30 a zajímá tě, co to vlastně je? Pokud ano, přečti si článek, který stručně shrnuje zásady tohoto třicetidenního programu a objasní ti k čemu může být tato dieta dobrá.

O co se vlastně jedná?

WHOLE 30 je třicetidenní stravovací plán, který vychází z teorie manželů Hartwigových, kteří usilují o obnovu metabolismu pomocí krátkodobého vyřazení určitých skupin potravin. Postupně se vyřazují určité skupiny potravin, což má pomoci člověku dosáhnout obnově metabolismu, zbavení se chronických zánětů, popřípadě objevit skryté potravinové alergie.
Zkrátka má člověku ukázat cestu, co je pro jeho tělo nejlepší a jaké potraviny jsou pro jeho tělo nejvhodnější.

Jaká má WHOLE 30 pravidla?

WHOLE 30 si zakládá na konzumaci „opravdového“ jídla. To znamená, že bys měla vynechat průmyslově zpracované potraviny a zaměřit se na konzumaci čerstvých potravin, které neobsahují přidané konzervanty, rafinovaný cukr, sladidla, ztužené tuky apod.
Během třicetidenního programu postupně ze svého jídelníčku vyřazuješ tyto potraviny a nápoje:

1. V první řadě se rozluč s alkoholem. Platí to i pro přidání vína na vaření a v neposlední řadě i o tabákových výrobcích. Takže tě čeká „suchý měsíc“.
2. Během 30 ti dní nebudeš jíst žádné obiloviny (žito, pšenice, ječmen, oves, kukuřici, rýži, proso, bulgur, čirok, amarant, pohanku). Takže ovesným kaším, pečivu, těstovinám a dalším výrobkům z obilovin na 30 dní odzvonilo.
3. Nemůžeš ani mléčné výrobky. A to v žádné podobě! Tudíž sýry, jogurty, kefír, smetanu apod. Jediné, co je povoleno, tak přepuštěné máslo, „ghí“.
4. Určitě musíš víc zkoumat etikety, protože karagenany, glutamáty, siřičitany a další zahušťovadla, konzervanty či barviva do jídelníčku WHOLE 30 určitě nepatří.
5. V neposlední řadě ti v jídelníčku nezbudou ani luštěniny. Čočka, hrách, fazole, cizrna a výrobky ze sóji jsou tedy během WHOLE 30 naprosté tabu.
6. Pokud jsi milovníci čokolády a kakaa, tak tě také bohužel zklamu. Ani tohle není během těch 30ti dní dovolené.

Ptáš se, co ti tedy v jídelníčku zbude?

Tvůj jídelníček bude složený především z masa, ryb, vajec, ořechů, semínek, zeleniny a ovoce. Nepřipomíná ti to trochu paleo stravu? Pokud ano, tak jsi na správné stopě! Tyto dvě diety jsou velmi podobné. Každopádně paleo i WHOLE 30 si zakládá na konzumaci těchto potravin v čerstvé a nezpracované podobě. Takže oříškovou sušenkou, nebo ovocným dortíkem pravidla WHOLE 30 neoklameš.
Pokud jsi ale milovnice kávy, tak alespoň tady tě uklidním. Neslazená káva bez mléka je zde povolena!

A co se bude dít po těch třiceti dnech?

Jak jsi postupně potraviny vyřazovala, tak je budeš opět postupně zařazovat. Během této fáze budeš sledovat reakce svého těla na dané skupin potravin. Třeba díky této třicetidenní eliminační dietě zjistíš, že za tvými dlouhodobými trávicími potížemi stojí laktóza v mléčných výrobcích, nebo lepek v obilovinách.

Co na to nutriční terapeut?

Určitě bych WHOLE 30 doporučila pouze zdravým jedincům, kteří nemají žádná dietní omezení stanovena lékařem (diabetici, osoby s fenylketonurií apod.).
Dále bych s žádným alternativním výživovým směrem neexperimentovala v těhotenství, během kojení, u dětí a dospívajících. Přeci jen se jedná o poměrně striktní dietu, která v určitých vývojových obdobích může nadělat více škody než užitku.

Naopak si myslím, že WHOLE 30 může pomoci odhalit skryté alergie a příčinu dlouhodobých zdravotních potíží (ekzém, bolesti břicha po jídle apod.) Díky WHOLE 30 z potravy eliminuješ často netolerované složky potravy jako je lepek, laktóza, sója a kasein. Po opětovném navrácení k normálnímu režimu pak můžeš odhalit, různé skryté alergie a intolerance. Každopádně bych jakoukoliv dlouhodobou změnu v jídelníčku konzultovala s lékařem.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty