Přerušovaný půst

Přerušovaný půst

S Kristýnkou jste si v posledním článku dopodrobna rozebraly sacharidové vlny. Já tě nyní zavedu do tajů přerušovaného půstu neboli intermittent fasting (IF). Vysvětlím ti, co daný styl stravování obnáší, řeknu ti jeho pozitiva a vypíchnu, kdo by se mu měl vyhnout obloukem. Na závěr ti připojím svůj vlastní názor na danou problematiku.

Jak funguje přerušovaný půst?

Přerušovaný půst není dieta ale spíše stravovací vzorec, ve kterém se střídají fáze jezení a fáze půstu. Nenajdeš v něm konkrétní jídla nebo potraviny, co máš jíst, ale pouze dobu, kdy máš jíst. Nejčastější vzorce přerušovaného půstu jsou:

- 14/10, což znamená 14 hodin bez jídla (počítá se sem samozřejmě i spánek) a desetihodinové okno pro jezení. Vzorec je doporučován spíše ženám.

- 16/8, což znamená 16 hodin bez jídla (počítá se sem samozřejmě i spánek) a osmihodinové okno pro jezení. Vzorec je doporučován spíše mužům.

Při přerušovaném půstu nemáš dané kolikrát denně máš jíst. To je jen na tobě. Důležité ale je, abys dodržela svůj potřebný denní kalorický příjem. A rozhodně to neznamená, že budeš v rámci jídelního okénka konzumovat nezdravé potraviny a kila půjdou dolů. Základem je mít vyvážený jídelníček. Během půstu nezapomínej na dostatečný pitný režim v podobě čisté vody a neslazených čajů. Hlavně v počátcích ti pomůže překonat možnou únavu.

V čem je prospěšný?

Existuje řada studií na zvířatech, které poukazují na pozitivní dopad snížení některých rizikových faktorů:

- snížení množství tělesného tuku (jak u lidí s nadváhou či obezitou, tak také u lidí s normální váhou)

- snížení inzulínové rezistence (prevence diabetu II. typu)

- snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi

- zvýšení růstového hormonu.

Z praktického hlediska patří mezi benefity přerušovaného půstu ušetření času při přípravě jídel. Tím pádem i při úklidu kuchyně v porovnání s pěti až šesti jídly za den. A už jen to, že nebudeš bezmyšlenkovitě svačit, co ti přijde pod ruku (dortík, sušenka, párek v rohlíku, …) nebo jíst z nudy, tak předejdeš nechtěným kaloriím, díky čemuž můžeš začít shazovat přebytečná kila.

Jak často ho zařazovat?

To je velmi individuální. Můžeš se takto stravovat dlouhodobě, ale i zařazení 1-2 x týdně je efektivní a naprosto v pořádku.
 

Hodí se pro všechny?

Všem bych ho určitě nedoporučovala. I formy přerušovaného hladovění nejsou zcela bez rizik a vedlejších účinků, tedy nejsou vhodné úplně pro každého.

Mezi vedlejší účinky, které se mohou objevit patří únava, migrény, nízký krevní tlak, hypoglykémie nebo třeba podrážděnost. Z těchto důvodů není přerušovaný půst vhodný pro diabetiky 1. typu, onkologické pacienty, u psychiatrických onemocnění či při poruchách příjmu potravy či osob trpících podvýživou. Rozhodně ho nedoporučuji dětem a ani ženám plánujícím otěhotnět, již těhotným nebo kojícím ženám.

Pokud máš nepravidelný životní styl, patříš mezi vrcholové sportovce, máš fyzicky dost náročnou práci či jsi často na cestách, tak ani pro tebe nemusí být přerušovaný půst správnou volbou. Špatně se totiž v těchto případech aplikuje. Ať už z důvodu chaotického režimu či vysokého energetického výdeje.

Můj vlastní názor

Nemyslím si, že přerušovaný půst je špatný. Naopak spoustě lidem může vyhovovat. Pokud jsi ale sama se sebou spokojená, konzumuješ pestrou a vyváženou stravu s vyrovnaným příjmem a výdejem energie, dostatečně se hýbeš, není třeba držet žádné půsty ani diety. Pokud máš nějaká kila navíc a láká tě vyzkoušet přerušovaný půst, vždy se poraď s odborníkem. Věřím, že spolu najdete stravovací systém a režim, který ti bude sedět. Jestli trpíš jakýmkoliv onemocnění nebo užíváš léky, vždy prober dopředu se svým ošetřujícím lékařem vhodnost zařazení přerušovaného hladovění.

Já osobně bych do přerušovaného půstu nešla. Jelikož miluji pohyb, pravidelně se hýbu, tak mám také poměrně dost vysoký energetický výdej a tím pádem potřebuji i vysoký příjem. Nedokážu si představit, že bych vše, co sním, zvládla sníst ve 2-3 porcích během osmi až deseti hodin. Mám sama na sobě vyzkoušené, že mi z hlediska trávení, energie a regenerace vyhovuje jíst 5-6 menších jídel denně. Rozhodně to ale neznamená, že když to mně osobně nevyhovuje, že bych přerušovaný půst nedoporučovala nikomu. Věřím, že zdravému člověku, který má sedavé zaměstnání, je časově pracovně vytížený a nemá tolik času na pohyb a skoro ani na jídlo, tak právě jemu může tato forma stravování naprosto vyhovovat.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty