Eliminační dieta

Eliminační dieta

S Kristýnkou jsme se v našich článcích dlouhodobě věnovaly různým potravinovým alergiím a intolerancím. A velmi často se v nich objevoval pojem eliminační dieta, což mě vedlo k sepsání následujícího článku. Přiblížím ti, o co se jedná a především, kdy sáhnout po eliminační dietě a jak při ní postupovat.


Co je to eliminační dieta?

Také se můžeš setkat s názvem hypoalergenní eliminační dieta. Zjistit alergii nebo intoleranci na potraviny není vůbec jednoduchá záležitost. Reakce totiž mohou probíhat okamžitě, ale také v horizontu několika hodin či dní. Navíc i projevy mohou být různorodé (zažívací problémy, kožní vyrážky, dýchací problémy atd.). A právě eliminační dieta může být jakousi úlevou od tvých obtíží. Jejím cílem je ze stravy vyloučit po dobu 3-4 týdnů všechny nejčastější potravinové alergeny (podezřelou potravinu či skupinu potravin). Důležité je, aby sis po celou dobu vedla záznam svého stravování s časy snědených jídel, pocity a reakcemi (zmírnění, zhoršení projevů). Budou se ti hodit pro další spolupráci s lékařem a v případě neúspěchu pro další pátrání po příčině tvých problémů.

Pro koho je vhodná?

Dieta je vhodná především pro ty z vás, které se potýkáte s nějakými zdravotními problémy. A u lékařů jste vyšly ve všech testech na jedničku. Především různé druhy vleklých ekzémů či vyrážek, zažívací problémy v podobě častých průjmů nebo dýchací potíže. Dále má své uplatnění u kojících maminek, kdy se jejich miminko vlivem kojení potýká s bolestmi bříška, ekzémy, průjmy atd.

Určitě chci zdůraznit, že eliminační dieta má podpůrný charakter při léčbě výše popsaných potíží. Rozhodně se nejedná o dietu za účelem hubnutí!!!


Co obnáší eliminační (hypoalergenní) dieta?

Ze stravy je zapotřebí vyloučit skupinu nejčastějších potravinových alergenů:

  • mléko a mléčné výrobky

  • lepek

  • vejce

  • kořenová, pikantní a kyselá zelenina

  • citrusy a kyselé ovoce

  • sóju

  • hovězí, kuřecí, vepřové, rybí maso a uzeniny

  • ořechy

  • luštěniny


Je toho hodně, viď? Samozřejmě nejjednodušší je vyřadit jen jednu skupinu potenciálního alergenu a sledovat reakce. Pokud ale vůbec netušíš, který alergen by mohl být ten pravý, nebo máš podezření na více alergenů, pak je hypoalergenní dieta na místě.

Po uplynulé době 2-4 týdnů na hypoalergenní dietě přichází čas na opětovné zařazování jednotlivých potravin do jídelníčku. Zařazuje se vždy jedna skupina potravin v malém množství. Například u mléka a mléčných výrobků první den jedna porce jogurtu, druhý den dvě porce mléčných výrobků (jogurt a sýr) a od třetího dne neomezeně. Doporučuji zase vše zapisovat (čas jídla a reakce) pro následnou konzultaci s lékařem. Pokud by se stav výrazně zhoršoval je zapotřebí alergen vyřadit. Je-li vše v pořádku, tak pokračuješ druhý týden s další skupinou potravin, například vajíčkem.

Uvedený postup je vhodný pro lehké formy příznaků. Při těžších projevech nikdy neprováděj domácí experimenty na vlastní pěst, ale pod dohledem lékaře!

Rizika spojená s dodržováním eliminační diety

Eliminační dietu doporučuji provádět pod odborným dohledem lékaře nebo nutričního terapeuta. Obzvláště při vynechání skupiny potravin hrozí, že bude tvůj jídelníček nevyvážený. Budou mu chybět důležité živiny, vitamíny či minerály. A ve výsledku si pak můžeš daleko více uškodit než pomoci.


Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty