BIG 8 FOOD – ALERGIE NA SÓJU

BIG 8 FOOD – ALERGIE NA SÓJU

Naše téma potravinových alergenů je u konce. V dnešním článku si probereme poslední potravinu z velké osmy potravinových alergenů. Dozvíš se, jak se alergie na sóju projevuje a na jaké potraviny si dát při této alergii pozor.

ALERGIE NA SÓJU

Sója luštinatá patří mezi luštěniny společně s hrachem, fazolemi, cizrnou a čočkou. V ČR se jedná o čtvrtý nejčastější alergen u dětí do 3 let. Ptáš se, jak alergie na sóju vzniká? Zjednodušeně lze říct, že tělo alergika považuje bílkoviny sóji za nebezpečné a vytváří proti nim protilátky, které následně v těle vyvolají alergickou reakci.

ALERGICKÁ REAKCE – PROJEVY

Alergie na sóju se projevuje podobně jako většina potravinových alergií. Přechází od kožních příznaků (svědění, ekzémy, otoky), trávicích potíží (nechutenství, bolesti břicha, zácpa, zvracení, průjmy), dýchacích potíží (zahlenění, dušnost, rýma) až například k chudokrevnosti a celkové nervozitě.

ODHALENÍ ALERGIE

Nejběžnější metodou k odhalení této alergie se používá EET (eliminačně-expoziční test). Jedná se o pozorování výše uvedených příznaků při požívání sóji, následně během jejího vyřazení a opětovném zavedení do jídelníčku. Dále se používají kožní (prick) testy a odběr krve pro sledování IgE protilátek. EET má ale v tomto případě největší výpovědní hodnotu.

LÉČBA ALERGIE? JEDNOZNAČNĚ ELIMINAČNÍ DIETA!

Z předešlých článků o potravinových alergen již víš, že lékem první volby je vyřazení problémové potraviny z jídelníčku. Jsi si ale jistá, že víš, kde sóju hledat?
Určitě tě jako první napadnou sójové nápoje a jogurty, sójové maso, tofu a tempeh. To ale rozhodně není všechno!!!
Sóju můžeš najít i v různých sladkostech jako je čokoláda, sušenky, dezerty, bonbony. Dále se bohužel velmi často nachází i v masných výrobcích (uzeniny, paštiky), polotovarech a pečivu. Nezbývá tedy nic jiného než pozorně číst etikety.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty