Rady a zkušenosti s nákupem při bezmléčné dietě

Rady a zkušenosti s nákupem při bezmléčné dietě

S Kristýnkou sis v minulém díle seriálu alergie na mléko podrobně rozebrala, jestli mohou rostlinné nápoje nahradit mléko v jídelníčku. Já se nyní zaměřím na zbylé mléčné produkty (sýry, jogurty, tvarohy). Jestli se vůbec v jídelníčku nahradit dají a čím.

Jak alespoň částečně nahradit mléčné výrobky v jídelníčku

Na úvod bych chtěla zdůraznit, že v případě bezmléčné diety je důležité ze svého jídelníčku nevynechávat jiné zdroje živočišných bílkovin, pokud není potvrzena další alergie. Jedná se o veškeré druhy masa, vejce a výrobky z nich. A to především z důvodu zastoupení esenciálních aminokyselin, a také protože rostlinné alternativy bývají celkově na bílkoviny chudé. Z tohoto vyplývá, že živočišné produkty nikdy plnohodnotně nenahradíš těmi rostlinnými a je nutné je v jídelníčku kompenzovat. 

Jogurty

Na trhu se vyskytují rostlinné alternativy jogurtů, do kterých jsou přidávány dokonce i jogurtové kultury, vápník a vitamíny. Z tohoto důvodu, a kvůli obsahu bílkovin vybírej sójové výrobky. Stejně jako u mléčných výrobků i zde platí volba pouze neochucených (bílých) variant. V případě těch ochucených se jedná o kalorickou bombu.

Smetana

Jako alternativu smetany můžeš použít na zjemnění pokrmů různé rostlinné smetany. Na trhu objevíš sójovou, kokosovou, ovesnou, rýžovou apod.

Máslo

Nabízí se máslo Ghí, což je přepuštěné máslo z kravského mléka. Jelikož jde o čistý tuk bez obsahu bílkovin, tak by ti nemělo dělat problémy. I přesto ho ale nedoporučuji zařazovat silným alergikům. Nikdo ti nezaručí, že se podařilo při výrobě opravdu izolovat veškeré bílkoviny, a tak ho raději konzultuj s lékařem.

Místo másla můžeš navíc zařadit margaríny. Při jejich výběru si důkladně pročti složení. I když se jedná o rostlinný tuk, tak spousta z nich obsahuje mléčné složky. Bezmléčné margaríny ale určitě najdeš.

Máslo můžeš nahradit ještě avokádem, semínky, ořechy a stoprocentními ořechovými másly.

Tvaroh

Jak nahradit tvaroh, tak to je asi jedna z nejkomplikovanějších záležitostí. Pro jakýsi pocit konzistence tvarohu se dá použít tofu natural. Tofu můžeš rozmačkat vidličkou nebo dát do mixéru a vytvořit z něj hmotu podobnou tvarohu. Ochucení už je pak jen a jen na tobě, zda bude nasladko nebo naslano. Fantazii se meze nekladou. Co ti ale budu povídat. Tvaroh to nikdy nebude.

Jestli máš ráda sladké stejně jako já, tak dobrým tipem na alternativu sladkého tvarohu může být ještě ochucený šmakoun. Prodává se meruňkový, švestkový nebo klikva s goji.

Sýry

Nahrazení sýrů je stejně problémové jako s tvarohem. I zde připadá v úvahu maximálně tofu nebo tempeh v případě rádoby plátkových nebo tvrdých sýrů.

Mnohem lépe jsou nahraditelné mazací sýry typu Lučina. Na trhu je obrovské množství sójových pomazánek od neochucených až po ty s česnekem, paprikou, koprem atd. Další náhradou pak může být hummus a jiné luštěninové pomazánky či avokádo

Co nekupovat vůbec!

Sušená rostlinná mléka

Když se podíváš na jejich složení, tak vidíš, že základem směsi je jednoduchý cukr v podobě glukózo-fruktózového či jiného sirupu společně se ztuženými rostlinnými tuky. A to nejsou zrovna nutričně kvalitní ingredience. Proto se jim raději vyhýbej.

Veganské sýry

Stačí zase mrknout na složení a hned pochopíš, že to není žádná hitparáda. Základ těchto „sýrů“ tvoří rostlinné oleje a škroby a jsou ochuceny veganskými aromatickými látkami. Podle mě se bez nich určitě obejdeš.

Kde nakupovat?

Sortiment alternativních výrobků je čím dál tím pestřejší. Mnoho z nich koupíš v super a hypermarketech, dále pak ve zdravých výživách, v lékárnách či na internetu.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty