Výrobky, ve kterých bys mléko nečekala

Výrobky, ve kterých bys mléko nečekala

minulém článku jsi se od Kristýnky dozvěděla, co vše obnáší bezmléčná dieta. Já se v dnešním článku budu věnovat skrytému mléku a jeho dalším podobám v potravinách. Poradím ti, na které potraviny by sis měla dávat pozor. A obzvláště u nich číst etikety. Existuje totiž mnoho potravin a produktů, kde bys mléko a jeho podoby opravdu nečekala. 

Skryté mléko v potravinách

Jak už sám název napovídá, tak u bezmléčné diety je jedno, jestli jsou výrobky vyrobeny z kravského mléka, nebo z mléka jiných zvířat (kozí, ovčí). Pokud ti lékař naordinuje z nějakého důvodu bezmléčnou dietu, tak se musíš rozloučit s veškerým mlékem savců a jejich mléčnými výrobky (sýry, jogurty, tvarohy, smetany atd). Určitě je zapotřebí, abys při výběru potravin pečlivě četla etikety. Mléčné složky a mléčné výrobky se mohou objevit i v potravinách, ve kterých bys je rozhodně nečekala.

Pečivo (sladké i slané)

Nemusí se jednat jen o koláček s tvarohem, kde je jasně viditelný obsah mléka v tvarohu. Ale samotné těsto, ze kterého je pečivo vyrobeno, může obsahovat mléko, podmáslí a další alternativy mléčných složek. Proto při výběru pečiva důkladně čti etikety. Pokud není pečivo balené, tak popros výrobce o jeho složení, ať máš jistotu.

Čokoládové a tukové polevy

I když je na obalu psané, že se jedná o polevu z hořké čokolády, tak to určitě není záruka, že je vyrobena bez obsahu mléčných složek. V polevách z mléčné a bílé čokolády nějaké to mléko určitě objevíš.

Margaríny

U margarínu si řekneš, že je přeci rostlinný, tak je to v pohodě. V něm ale také může být skryté mléko či jeho složky především v podobě podmáslí.

Plněné oplatky a sušenky

Už jen slovo plněné a náplň tě musí donutit mrknout na složení. Je totiž hodně velkou pravděpodobností, že budou obsahovat mléčné složky. A nejen náplně, ale i v samotných sušenkách a oplatkách je při jejich výrobě používáno mléko.

Tyčinky pro sportovce, koktejly na hubnutí, proteinové nápoje

Především proteinových tyčinek je na trhu spousta. I zde musíš být s výběrem velmi opatrná. A může se stát, že bude hodně dlouho trvat, než najdeš nějakou tyčinku bez obsahu mléka. Jakmile bude obsahovat tyčinka polevu nebo náplň, tak zbystři.

Koktejly na hubnutí jsou plné mléka a podle mě naprosto zbytečný produkt na trhu. Raději se budu věnovat proteinovým nápojům. Při jejich výběru vol rostlinné či hovězí alternativy. Ale i tak si raději přečti pozorně složení, neboť v některých příchutích se i tak mléčná složka může objevit.

Mezi další nečekané potraviny s obsahem mléka patří konzervovaná zelenina, rybí konzervy, dressingy, majonéza, pesto, směsi s müsli (především ty čokoládové), potraviny s lékořicí, bramborové lupínky s příchutí, směsi koření a pomazánky.

Skrytá nebezpečí, která hodně překvapí

Uzeniny či jiné masné výrobky

Říkáš si cože? Vždyť je to maso. Bohužel i v šunce a různých salámech se může objevit nějaká podoba mléka (syrovátka či jiné proteinové hydrolyzáty). Slouží zde jako základ aromat nebo jako pojivo, zahušťovadlo či emulgátor. To samé platí i o lécích a potravinových doplňcích.

Závěr

Vidíš, že potravin, kde se může vyskytovat mléko v různých podobách, je opravdu hodně. Proto vždy při nákupu pozorně čti etikety. A nezapomeň mrknout na další článek, kde ti Kristýnka poradí s výběrem rostlinných nápojů.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty