Diagnóza: Alergie na mléko

Diagnóza: Alergie na mléko


„Nemohu pít mléko, mám na něj alergii.“ Tuto větu jako nutriční terapeut slýchám poměrně často. Proč se ale většina pacientů mýlí a pouze se domnívají že trpí alergií, a přitom to tak většinou není? To vše se dozvíš v dnešním článku!

Alergie na mléko vs. Intolerance laktózy

Alergie na mléko v podstatě neexistuje. Je to pouze chybné označení pro alergii na bílkovinu kravského mléka (ABMK). A ta se vyskytuje především u novorozenců. „Alergii na mléko“ si spousta z nás plete buď s ABMK, nebo s intolerancí laktózy.
O intoleranci laktózy a bezlaktózové dietě jsme pro tebe napsali články již v listopadovém seriálu. Co teda ABMK znamená a koho nejčastěji postihuje? To se dozvíš právě dnes!

Vznik onemocnění

ABMK je typickou alergickou reakcí, stejně jako alergie na pyl, ořechy, nebo roztoče. Jedinci s tímto onemocněním jsou senzitivní na bílkoviny ve mléce, které jedinec vnímá jako cizorodou látku - alergen. Hlavní bílkovinou kravského mléka (BKM) je kasein, ten tvoří cca 80 % všech bílkovin. Jedinci mohou být alergičtí i na syrovátkové bílkoviny, které tvoří zbylých 20 % mléčných bílkovin.

Projevy samotného onemocnění

Alergie na mléko a rychlost projevů záleží na imunologickém mechanismu onemocnění. Rozlišujeme celkem dva mechanismy.
První reakce je pomalejší. Projeví se nejdříve za 2 hodiny a nejpozději za 72 hod po požití BKM a má celkem tři specifické projevy. Kožní (svědění, vyrážka až ekzém), zažívací („ublinkávání“, nechutenství a odmítání stravy, bolestivé polykání - miminko pláče i po hladovém přisátí, břišní koliky, zácpa/průjem), dýchací („wheezing“ charakteristické hvízdavé dýchání, zúžení průdušek a otoky horních dýchacích cest).
Druhá imunologická reakce je mnohem rychlejší, projeví se do 2 hodin a projevy jsou dosti podobné, ale převažují většinou ty trávicí.

Koho onemocnění nejčastěji postihuje?

Jak je již jasné z předešlého odstavce, onemocnění postihuje hlavně kojence. Alergie na bílkovinu kravského mléka postihuje 2-5 % kojenců ročně. Výhodou je, že u 9 z 10 dětí toto onemocnění do tří let vymizí. Projevy onemocnění ovlivňuje i to, na jakou konkrétní mléčnou bílkovinu má jedinec alergii. Pokud se jedná o hypersenzitivitu na kasein, tak tato alergie je dlouhodobější. Může přetrvávat do dospělosti, ale takových případů je velmi málo (cca 2 % v ČR). U alergie na kasein nepomůže ani jeho převaření, protože kasein je poměrně tepelně odolný. Pokud jsou však novorozenci citlivý na syrovátkové bílkoviny, mléku převaření většinou pomůže a jedinci se z toho onemocnění do 3 let věku vyléčí.

Léčba:

Lékem první volby je bezmléčná dieta, kde je na rozdíl od bezlaktózové diety (eliminace laktózy-mléčného cukru) stěžejní eliminace bílkoviny kaseinu, nebo syrovátkových bílkovin. O této dietě se více dozvíš v dalším článku.

Co si z toho odnést?

Alergie na mléko je pouze špatným označením pro alergii na bílkovinu kravského mléka (ABMK).
Alergie na bílkovinu kravského mléka se vyskytuje především u novorozenců a u 9 z 10 dětí vymizí do 3 let.
Pokud se domníváš, že s tvým tělem není něco v pořádku a vinu přikládáš mléčným výrobkům, budeš vědět, že je naprosto zbytečné úplně vyřazovat mléčné výrobky a vrhat se do bezmléčné diety. Pokud tedy nemáš diagnózu ABMK přímo od lékaře. Úplným vyřazením mléčných výrobků, bez vážnějšího odůvodnění si hypersenzitivitu na kravské mléko můžeš naopak vypěstovat.
Nyní již víš, že při nesnášenlivosti mléčných výrobků se jedná nejspíš o intoleranci laktózy a u ní není omezení tak striktní. Pokud tě zajímá, jak je to s bezlaktózovou dietou, tak i o ní pro tebe máme článek.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty