Jojo efekt: Jak s ním bojovat?

Jojo efekt: Jak s ním bojovat?

Téměř každá z nás to zná. Podaří se nám zhubnout a pak logicky nechceme nabrat ani kilčo zpátky. Jojo efekt je ale bohužel častým jevem a bránit se mu je mnohdy pořádná makačka. Co dělat, aby tě už nikdy nenavštívil?

Hubnutí je zkrátka složitý proces. Věnuješ mu spoustu času a chceš, aby ti vysněná postava zůstala. Občas se ale dostaví nezvaný host – jojo efekt. Znamená to, že to, co jsi zhubla, znovu nabereš. Zabránit tomu, aby jojo efekt nastal, ale jde, jen musíš vědět, jak na to. Poradíme ti.


Jak se vyhnout jojo efektu

- Hubni pomalu, ale jistě.

- Zvol mírnější kalorický deficit (cca 300 – 500 kcal).

- Zdravé hubnutí je okolo 0,5 – 1 kg za týden.

- Vykašli se na drastické diety, zvol zdravý životní styl.

- Nevynechávej žádnou z makroživin ani skupinu potravin (např. pečivo, ovoce…).

- Nesklouzni po dietě zpět do nezdravého režimu.

- Řekni NE přejídání.

- Dodržuj pravidlo stravování 80 na 20.

- Zaměř se na kvalitní a dostatečný spánek.

- Srovnej si to v hlavě!

- Nepřestávej brát doplňky stravy na hubnutí.

 

CHCI ZABRÁNIT JOJO EFEKTU

 
Jak zhubnout bez jojo efektu

Hubni pozvolna

Čím rychlejší hubnutí, tím větší šance, že přijde jojo efekt a vrátí se ti původní váha nebo budeš dokonce vážit i o něco víc než předtím. Žádný strach! Předejít se tomu dá. Hubni pomalu. Klidně déle, ale hlavně v klidu. Drastická dieta o vodě ještě nikdy nikoho nespasila.

Abys hubla, musíš být v kalorickém deficitu. To znamená, že tvůj výdej energie by měl být vyšší než příjem. Do příjmu řadíme veškerou stravu a i tzv. tekuté kalorie. Do výdeje pak patří hodnota tvého bazálního metabolismu, energie potřebná na trávení potravy, cvičení a veškerý tvůj další pohyb během dne.

Ideální kalorický deficit je 300 – 500 kcal. To pak můžeme mluvit o zdravém hubnutí. Nikdy bys hlavně neměla chodit pod hodnotu bazálního metabolismu! V praxi to znamená, že pokud je tedy tvůj výdej energie cca 2 300 kcal, hubnout bys měla na příjmu 1 800 kcal.

Zdravé hubnutí se pohybuje okolo cca 0,5 – 1 kg za týden. Rozhodně nemůžeš počítat s tím, že vše, co shodíš, bude tuk. Mnohdy je to právě voda, jelikož se tvé tělo při přechodu na zdravější stravu zbavuje přebytečné vody. Vydrž, buď trpělivá a konzistencí a výsledky přijdou. Jen nemůžeš čekat, že vše budeš mít hned teď.


Zapomeň na drastické diety

Low carb, keto dieta, low fat, okurková dieta, dieta podle známé celebrity… Nejrůznějších stravovacích stylů je opravdu spousta. Tak který si vybrat? Vyber si především ten styl stravování, který tě nebude nijak radikálně omezovat. Každá jsme jiná a každé bude vyhovovat něco jiného. Spousta žen ale přichází na to, že nejlepší je se na nesmyslné diety vykašlat a vrhnout se prostě a jednoduše do zdravého životního stylu.

Nevynechávej žádnou z makroživin. Důležité jsou jak komplexní sacharidy s vlákninou, tak zdravé tuky i bílkoviny. Dokonce ani žádná skupina potravin nemůže za přibírání. Často se démonizuje například pečivo nebo ovoce, ale ono samo o sobě tyto potraviny nejsou špatné… Přibírat budeš vždy v kalorickém nadbytku, tedy když tvůj příjem energie bude vyšší než výdej.


Jak zabránit jojo efektu

Buď hrdinkou

Období po redukci hmotnosti může být velmi náročné na psychiku. Najednou si dovolíme častěji zhřešit… Vždyť už přece máš tu svoji vysněnou váhu, tak proč se snažit dál, že? Takto to ale nefunguje. Pokud najedeš na svůj předchozí režim, pak kila nabereš velmi rychle zpátky.

Nenech se strhnout zpět. Nepořádej nálety na ledničku. Buď hrdinkou a řekni přejídání NE. Pomoct si můžeš také naším jedinečným doplňkem stravy – Hunger Control, který pomáhá bojovat proti chutím tím, že navazuje pocit sytosti.


Stravování 80 na 20

Zapomeň na nesmyslné drastické diety, osvoj si zdravý životní styl. Drž si svůj zdravý režim 80 na 20. To znamená z 80 % tvoří tvůj jídelníček zdravá strava, z 20 % ne tak vyvážené a více průmyslově zpracované jídlo. Díky těm 80 % se budeš cítit skvěle ve svém těle a budeš si udržovat štíhlou linii. No a zbylá procenta uspokojí tvou psychiku. Ani při hubnutí se nemusíš plně vzdávat sladkostí, které miluješ. Jen je potřeba jejich množství redukovat. Neexistuje nezdravé jídlo, jen nezdravé množství.


Hýbej se

Že už si dosáhla hubené postavy, tak nemá cenu se dál snažit? Pořád je co zlepšovat a pořád je na čem makat. Udržuj se ve fantastické kondici a formuj postavičku. Pohyb je zdravý a měl by být součástí života každé z nás, ať už chceš hubnout, nebo ne.

Cvič doma online s VIP Programem. Tréninkové plány od profesionálních trenérek tě navedou a nedovolí ti vyjít z režimu!


VIP Program


Dbej na dostatek spánku

Každý hovoří o vyvážené stravě, která je samozřejmě alfou omegou celého hubnoucího procesu. Podstatnou věcí pro zabránění jojo efektu je ale i dostatek kvalitního spánku. Podle odborníků je nejdůležitější spát minimálně šest až osm hodin. Záleží na tobě.

Pokud si příliš spánku nedopřeješ, budeš mít vlčí hlad, který je, jak známo, opravdový nepřítel. Navíc tvoje tělo nebude mít energii na pořádné spalování. Než si tedy pustíš v 11 hodin večer další díl seriálu, zamysli se nad tím, že tě to může stát nějaké to kilčo navíc a radši se vyspi. 


Hoď se do pohody

Není nic důležitějšího než být psychicky v pohodě. Jojo efekt se totiž prokazatelně vrací frustrovaným lidem, kteří se tím pádem stávají ještě frustrovanějšími. V takhle začarovaném kruhu se ale určitě nechceš octnout. Pokud se ti vrátí jen pár kilo navíc, není důvod vyšilovat. Cesta je cíl!


Doplňky stravy na hubnutí

I nadále suplementuj naše účinné pomocníčky na hubnutí. Před tréninkem je ideální kombo FAT KILLER + CALORIE KILLER, což jsou naše dva nejprodávanější spalovače tuků. Nastartují spalování, zrychlí tvůj metabolismus a ty tak odjedeš pořádnej trénink plná energie a elánu. Chceš spalovat kalorie i během spánku? Dej si noční spalovač NIGHT BURNER. Zrychluje rychlost metabolismus v nočních hodinách, a navíc je super pomocníčkem v boji proti jojo efektu.

Noční spalovač Night Burner

 

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty