Jak je to s kávou? Pít či nepít?

Jak je to s kávou? Pít či nepít?

Holky, často vás zajímá, jestli můžete pít kávu při redukci a jak vlastně sedí ke zdravému životnímu stylu. Máme pro vás proto nový článek, který prozradí, jak to s kávou vlastně je! 

Fámy o kávě

O kávě koluje mezi lidmi spousta různých fámů. Nejprve si tedy pojďme posvítit na ně. 

·       Máš vysoký krevní tlak, tak si nemůžeš dát kávičku - po vypití šálku kávy se sice krevní tlak zvýší, ale jen krátkodobě. Při pravidelné konzumaci kávy se vytvoří jakási tolerance a tlak se již nezvyšuje. V přiměřeném množství by tak káva neměla být problém. 

·       Káva odvodňuje a dehydratuje – při normální konzumaci kávy, což je do 300 mg kofeinu, k dehydrataci nedochází. Pokud nebudeš konzumovat velké množství silné kávy denně, ale budeš se držet doporučeného denního limitu kofeinu (do 300 mg/den), tak ji dokonce můžeš započítat do běžného pitného režimu.

·        Jsem těhotná, takže káva je pro mě tabu – zde bylo dokonce na základě studií a sledování prokázáno, že dokonce 2-3 šálky kávy za den jsou v pořádku a neohrožují vývoj dítěte. Daleko opatrnější s pitím kávy musíš být během kojení, kdy by miminko, které není na kávu připravené, mohlo mít problém se spaním. 

·        Po kávě se nespí – když si dobře načasuješ dopití posledního šálku před spaním, neměla bys mít problém. To by mělo být cca 4 hodiny před spaním. Pokud jste výrazně citlivější na kofein a ani po více hodinách nemůžete usnout, raději kávu v odpoledních hodinách vynechej nebo nahraď bezkofeinovou kávou

Doporučená denní dávka

Jak jsem se již zmínila, tak je především důležité hlídat množství kofeinu do 300 mg za den, což odpovídá 3-5 šálkům kávy o velikosti 150 ml. Tato dávka není pro zdravého člověk nijak závadná. Předpokladem ale také je, že vypiješ za den dostatečné množství ideálně nekalorických tekutin (voda, neslazené čaje).

Není káva jako káva. Kterou tedy pít?

Vynechej kávu instantní. Ta se totiž vyrábí tak, že se uvaří hodně silná káva, která se pak jen usuší. A kvůli tomuto procesu pak má tento typ kávy daleko nižší obsah zdraví prospěšných látek (antioxidantů).

Variantou pak může být turecká káva, kde je uchováno daleko více antioxidačních látek. Na druhou stranu zase při dlouhém louhování dochází k uvolnění toxických látek. Takže „turek“ také není optimální variantou.

Nejvyšší nutriční hodnotu si uchovává čerstvě mletá zrnková káva. Takže černé neslazené espresso je tou nejlepší volbou!

Káva a hubnutí

Káva ti může také pomoci i v hubnutí, neboť kofein, který obsahuje, zvyšuje energetický výdej organismu. Dokonce se doporučuje před cvičením vypít kvalitní černé presso, které tě nejen nakopne, ale bude fungovat i jako spalovač.

Navíc také díky vychutnání šálku černé neslazené kávy můžeš zahnat myšlenky na hřešení ve tvém stravování. Kávu můžeš považovat za pochutinu, která ti nahradí třeba i nějaký ten zákuseček. 

Máš další otázky ohledně kávy, obecně stravování nebo cvičení? Sleduj páteční live stream od 15:00 a zeptej se na cokoliv!

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty