Jak jíst, abych zhubla?

Jak jíst, abych zhubla?

Chceš zhubnout, ale nevíš, jak jíst? Poradíme ti! Máme pro tebe článek plný tipů, které ti poradí, jak se vydat za cestou ke štíhlejšímu a zdravému tělu. Není to tak složité… Tak pojď do toho s námi.

Jak jíst v dietě

- Nastav si rozumný kalorický deficit.

- Měj přehled o tom, co do svého těla dáváš.

- Zaměř se na dostatek komplexních sacharidů s vlákninou, zdravých tuků a bílkovin.

- Nevynechávej žádnou z makroživin.

- Dej si ke každému jídlu zeleninu.

- Dbej na dostatečný pitný režim (na mysli máme čistou vodu, nikoliv limonády).

- Vyhni se drastickým dietám.

- Jez pravidelně.

- Chystej si do práce svačinky.

- Pozor na emoční jezení a jezení z nudy.

- Pojď do hubnutí s rozumem a vsaď na stravovací styl 80 na 20.

Navíc pro tebe máme i ukázkový jídelníček do diety. Stáhni si ho a inspiruj se chutnými a zdravými jídly.

Zdravý jídelníček

Kalorický deficit při hubnutí

Pro hubnutí je důležitý kalorický deficit. A co to vlastně je? Znamená na to, že tvůj výdej energie musí být vyšší než příjem. Do výdeje řadíme všechny pohybové aktivity během dne + hodnotu bazálního metabolismu a termický efekt jídla. Naopak do příjmu je započítáno vše, co sníš a tekuté kalorie.

Pro začátek ti doporučujeme zapisovat si, co přes den sníš. Budeš mít tak větší přehled o svém příjmu. Sama nejlépe zhodnotíš, zda si jedla dostatečně nebo až moc, jak ses cítila, a hlavně začneš pozorovat, jak na tebe tento jídelníček působí.

Pokud nehubneš, je potřeba zvýšit výdej energie nebo snížit příjem energie. Pokud hubneš až příliš rychle, pak jsi pravděpodobně v drastickém kalorickém deficitu, který pro tvé tělo určitě není zdravý. Pokud se tvá váha nehýbe, pak je tento příjem tvůj tzv. udržovací.

Nevynechávej žádnou z makroživin

Ve stravě jsou důležité jak komplexní sacharidy s vlákninou, tak i bílkoviny a zdravé tuky.

Opravdu se sacharidů nemusíš bát a neplatí, že po 18. hodině se po nich přibírá. Naopak takové celozrnné těstoviny, brambory nebo rýže obsahují vlákninu, která je ve stravě velmi potřebná. Zajišťuje správné trávení.

„Tuky nás dělají tučný“ – tak to je obrovský mýtus. Tuky naše tělo potřebuje, bez nich to ve stravě také nepůjde. Zaměř se ale na ty zdravé tuky. My ti můžeme doporučit naše ořechy a ořechová másla, která jsou nejen zdravá, ale i chuťově naprosto vynikající.

Bílkoviny ženy v jídelníčku mnohdy velmi podhodnocují Pokud cvičíš a redukuješ tuk, pak má tvé tělo ještě vyšší požadavky na příjem bílkovin. Bílkoviny najdeš v mase, v mléčných výrobcích, ale pokud třeba nezvládáš svůj denní příjem ujíst ve stravě, pak si můžeš dopomoct proteinovým práškem. Už jsi vyzkoušela například náš protein Choco Bueno? Ten nejde nemilovat!

 
Protein snicker doodle

Zapomeň na drastické diety

Vynechání všech sacharidů? Keto dieta? Low carb? Low Fat? Ovocná dieta? Mléčná dieta? Vykašli se na drastické stravovací styly, které tvému tělu nijak neprospějí. Ano, pravděpodobně zhubneš, ale rozhodně to nebude zdravé a trvalé.

Pokud chceš zhubnout jednou provždy, pojď na to správně. Po nesmyslných dietách následuje jojo efekt. A to určitě nechceš – zhubnout 10 kg a pak nabrat dalších 20 kg… Tvou prioritou by mělo být především zdraví.

Jez pravidelně

Pravidelnost ve stravě je důležitá. Nauč se jíst vždy ve stejný čas. Tělo si zvykne na pravidelný přísun, nebude hladovět a bude spokojenější.

Záleží jen na tobě, kolikrát denně budeš jíst. Není daný univerzální návod na hubnutí. Někomu vyhovuje jíst třeba jen 3krát denně, když se pořádně nadlábne. Jiní jedí 5krát denně nebo i 7krát denně. Vyzkoušej si to a sama nejlépe zhodnotíš, co ti vyhovuje.

Strava hubnutí

Chystej si svačinky, ať předejdeš vlčímu hladu

Největší chybu, jakou můžeš udělat, je, že celý den nebudeš mít čas na jídlo, a tak necháš tělo hladovět. Nedáš mu dostatek živin, nebudeš mít energii. Pak přijdeš po celém dni domů z práce, sedneš si na gauč k telce a v ten moment to začne! Začneš do sebe házet páté přes deváté. Najednou sníš mnohem více kalorií, než vlastně potřebuješ. Říká se tomu vlčí hlad. Je to přirozená reakce organismu na celodenní hladovění.

Nenech nic náhodě a měj u sebe vždy pro případ nouze svačinku. Skvělé jsou například proteinové tyčinky Lady SNACK, které tě zasytí, dodají tvému tělu živiny a ty tak budeš mít energii na práci.

Jezení z nudy? Řekni NE!

Sleduješ seriál, je víkend, ty nemáš co dělat, a tak pořádáš pravidelné nálety na ledničku a přemýšlíš, co bys ještě snědla... A není to jen jezení z nudy? Máš opravdu hlad nebo je to jen chuť? Než půjdeš spořádat pytlík chipsů nebo celou čokoládu, tak se rozmysli, zda je tohle opravdu to, co chceš a v tuto chvíli potřebuješ.

S nezvladatelnými chutěmi ti může pomoct náš doplněk stravy Hunger Control. Umí totiž rychle navodit pocit sytosti a snížit chuť k jídlu.

Jídelníček v dietě

Vyzkoušej pravidlo 80 na 20

Pojď do hubnutí s rozumem. Neznamená to, že od teď si zakážeš vše „nezdravé“ a už se nikdy na čokoládu ani nepodíváš. Ideální je jít do stravovacího stylu 80 na 20, kdy 80 % jídelníčku tvojí vyvážená a pestrá strava bohatá na mikronutrienty. Naopak 20 % pak tvoří průmyslově zpracované potraviny a vše, co máš ráda, ale víš, že tvému tělu to moc dobrých živin nedodá.

Jak jíst abych zhubla

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty