Jak podpořit trávení a zhubnout?

Jak podpořit trávení a zhubnout?

Cítíš se během dne nafouklá? Trápí tě po jídle pocit plného břicha a nadýmání? Pravděpodobně se jedná o špatné trávení. V tomto článku ti dáme několik rad, jak problémy s trávením odstranit a konečně začít hubnout. Každá se můžeme cítit skvěle ve svém těle, jen je potřeba vědět, jak na to.

 

Co pomáhá na trávení?

- Vláknina je super pomocník pro lepší trávení. Ideální příjem je 25 – 30 g denně.

- Zařaď do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

- Omez průmyslově zpracované potraviny, jednoduché cukry a alkohol.

- Pij dostatečně (čistou neperlivou vodu).

- Cvičení má pozitivní vliv na trávení.

- Kvalitní a dostatečný spánek je alfou a omegou.

- Dej si pozor na emoční jezení.

- Jez pravidelně 3 – 6krát denně.

- Nepřejídej se.

- Suplementuj probiotika.

 

CHCI ZLEPŠIT TRÁVENÍ

 

Nafouklé bříško

1. Nepodceňuj příjem vlákniny

Vláknina je zásadní složka potravy, která pomáhá trávení a zažívání. Bohužel jí v dnešní populaci konzumujeme příliš málo. Doporučený denní příjem vlákniny je 25-30 g u dospělého člověka. Průměrný jídelníček u lidí obsahuje pouze polovinu z doporučeného příjmu, což může způsobovat právě problémy s trávením.

Vlákninu najdeš v ovoci, zelenině, semínkách, ořeších a zejména v celozrnných obilovinách (např. v celozrnném, vícezrnném, lisovaném pečivu), dále v bramborách, v luštěninách. Velmi vysoký obsah vlákniny má lněné semínko nebo pšeničné klíčky. Vlákninou jsou obohacené např. i kvalitní snídaňové cereálie, müsli tyčinky a celozrnné sušenky.

Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a některé druhy (kupř. beta-glukany) i hladinu krevního cholesterolu. Můžeš ji také zakoupit jako doplněk stravy s a přidávat si ji např. do kaší či jogurtu.

 

2. Zařaď do jídelníčku potraviny pro lepší trávení

Například celozrnné pečivo obsahuje ve 100 g kolem 7 g vlákniny, v knäckebrotu je to až kolem 15-20 g, obilné vločky obsahují cca 10 g vlákniny a oproti tomu obsah vlákniny v zelenině je průměrně okolo 2 g na 100 g. Nicméně je potřeba brát v potaz také množství, které dané potraviny sníme. Zeleniny jsme schopni sníst určitě více než například ovesných vloček. 

U balených výrobků je obsah vlákniny uveden v tabulce nutričních hodnot. Jedná se ale o nepovinný údaj, proto ho všude nemusíš najít. Pokud narazíš na výrobek, který je označen tvrzením "s vysokým obsahem vlákniny", můžete si být jisti, že obsahuje minimálně 6 g vlákniny na 100 g výrobku.

V jakých potravinách najdeme vlákninu? A kolik ji tam vlastně je? (průměrné hodnoty)

 

Celozrnné pečivo (7g vlákniny/100 g)

Mrkev (2,8 g vlákniny/100 g)

Artyčok (8,6 g vlákniny/100 g)

Brokolice (2,6 g vlákniny/100 g)

Maliny (6,5 g vlákniny/100 g)

Jablka (2,4 g vlákniny/100 g)

Banány (2,6 g vlákniny/100 g)

Hrušky (3,1 g vlákniny/100 g)

Avokádo (6,7 g vlákniny/100 g)

Čočka (7,9 g vlákniny/100 g)

Hrách (8,3 g vlákniny/100 g)

Cizrna (7,6 g vlákniny/100 g)

Oves (10,6 g vlákniny/100 g)

Kukuřice (14,5 g vlákniny/100 g)

Mandle (12,5 g vlákniny/100 g)

Chia semínka (34,4 g vlákniny/100 g)

Celozrnné těstoviny (6 g vlákniny/100 g)

Batáty (2,5 g vlákniny/100 g)kaše

 

3. Omez zpracované potraviny, cukry a alkohol

Vysoký obsah cukru v potravinách, prázdné kalorie v alkoholu, a uměle zpracovávané potraviny – to vše bohužel nijak trávení nepomáhá, naopak.Tyto zlozvyky mohou narušit zažívací funkce a způsobit problémy, jako je pálení žáhy, žaludeční vředy, překyselení žaludku atd…

Alkohol je také dost kalorický a mnohdy obsahuje i dost cukrů. Také zpomaluje trávení a tím i vstřebávání živin. Alkohol bys nikdy neměla pít po sportovním výkonu, zejména pokud je tvým cílem hubnutí, nabírání svalové hmoty či zlepšení kondice. Alkohol má negativní vliv na regeneraci a zpomaluje výsledky tvého sportovního snažení.

Proto tyto potraviny raději omez na minimum – tvému trávení to jen prospěje!

 

4. Dostatečný pitný režim je důležitý

Lidské tělo je složeno až z 60 % z vody. Voda je pro zažívání nezbytná, neboť umožňuje posouvání potravy skrz trávicí trakt. Pitný režim je důležitý pro správnou funkci zejména ledvin. Dehydratace zvyšuje riziko vzniku zácpy, otoků končetin a zadržování vody v těle, bolestí hlavy, infekcí močových cest at...

Dostatečný pitný režim je tedy důležitý pro správné fungování těla, jeho pravidelnou očistu a hydrataci. Vypít bys měla 0,5 l na 15 kg váhy. Nejlepším zdrojem pitného režimu je čistá pramenitá voda. Dalším vhodným nápojem jsou slabé bylinné, ovocné i zelené čaje.


pitný režim

 

5. Pravidelně se hýbej a cvič

Pohyb a sport obecně – to nejlepší, co můžeš udělat pro své celkové zdraví, kterého je dobré trávení nedílnou součástí. Pohyb ti rozproudí krev, zvýší vstřebatelnost živin, zvýší koncentraci, zlepší kondici. Při pohybu se zrychluje metabolismus a tělo spaluje tuky rychleji než v klidu a toto platí zejména pokud zařadíš trénink silovějšího charakteru, který buduje a udržuje svalovou hmotu, která zvyšuje klidový metabolismus a tím i spalování tuků.

 

6. Kvalitě a dostatečně spi

Jestliže spíš každý den méně než 6 hodin, spánek máš přerušovaný, nechodíš spát v pravidelnou hodinu a ráno se budíš unavená – může to být jeden z problémů, proč tvé tělo špatně tráví. Zkus spát nepřerušovaně 7-8 hodin denně, a jdi spát a vstávej v pravidelný čas – uvidíš, že ti tvé trávení poděkuje. Také není vhodné jíst těsně před spaním. Tělo by bylo zatížené potravou a nemohlo by v klidu regenerovat. Proto je nejlepší dojíst alespoň 2 hodiny před spaním.

 

7. Eliminuj stres

Odbourat stres je pro nás všechny kolikrát dost náročné, avšak právě stres způsobuje mnoho problémů a onemocnění a špatné trávení je často jedním z nich. Stres může způsobovat v těle toxicitu a mít zásadní vliv na fungování těla. Někdo ve stresu nejí, někdo jej zajídá (tzv. emoční přejídání), někdo jej zapíjí. Toto je varovný signál.

Stres zkusme všichni řešit nejprve základními metodami, např. relaxací (jóga, masáže, procházky v přírodě), meditací a dalším odstraňováním jeho příčin (správná komunikace, asertivita, práce se strachy, případně vyhledání odborníka).

V opačném případě bude mít stres zásadní negativní vliv na trávení. Může způsobit zpomalení metabolismu, přibírání na váze, nebo naopak i úbytek na váze, problémy s pletí, vlasy, nehty, únavu apod.

 

8. Nepřejídej se

Jez pravidelně ve frekvenci 3-6krát denně, podle toho jak jsi zvyklá, ale nepřejídej se. Mezi jídly dodržuj pravidelné rozestupy alespoň 2-3 hodiny, aby tělo mohlo potravu v klidu zpracovat a zejména, abys předešla návalům hladu, které přejídání mohou spouštět.

Může pomoci si jídlo na každý den plánovat a připravovat si jej s sebou do práce či do školy. Jez raději do polosyta, uvidíš, že trávení bude spokojenější.

S nezvladatelnými nálety na ledničku ti může pomoct i náš doplněk stravy HUNGER CONROL. HUNGER CONTROL obsahuje Garcinii Kambodžskou. Kůra plodů Garcinie obsahuje aktivní kyselinu hydroxycitrónovou, která je zázrakem pro všechny dietářky a bojovnice s nadváhou. Umí totiž velmi rychle navodit pocit sytosti a sníží chuť k jídlu.


Hunger control

 

9. Probiotika pro dobré trávení

Na nafouklé bříško a špatné trávení ti pomohou probiotika. Jsou to živé mikroorganismy, které se vyskytují přirozeně ve střevech a které jsou pro náš organismus prospěšné a mají mnoho funkcí. Na starost mají rovnováhu střevní mikroflóry a pomoc s trávením a zpracováním potravy. Mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve.

Při jejich nedostatku se může objevit zácpa, průjmy a celkově špatné trávení. Mohou mít také pozitivní vliv na ekzémy, kvasinkové infekce, na období po užívání antibiotik. Kmenů probiotik je vícero (např. Laktobacily, bifidobakterie, enterobakterie).

Probiotika najdeš především v mléčných výrobcích, jako jsou probiotické jogurty, kefír nebo acidofilní mléka nebo si je můžete zakoupit ve formě doplňku/suplementu. Vyzkoušej např. náš nový produkt PROBIOTIC, který trávení pomůže!

Probiotika lze užívat jak preventivně, tak i jako doplňkovou léčbu. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie.


probiotika ladylab

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty