Sůl nad zlato. Platí to i pro tvoje stravování?

Sůl nad zlato. Platí to i pro tvoje stravování?

Je pravda, že organismus se bez soli neobejde. Ale také platí, že všeho moc škodí. A právě u soli to platí dvojnásob. Sůl denně přijímáme ve stravě, a to často ve větším než nezbytném množství. Je proto vhodné snažit se její příjem omezit. Jak na to?

Proč je sůl pro tvoje tělo nezbytná?

Kuchyňská sůl, chemicky chlorid sodný (NaCl), je chemickou sloučeninou sodíku a chloru. Tyto dva ionty jsou nezbytné pro normální fungování organismu. Udržují rovnováhu mezi tekutinami v těle, mají dobrý vliv na nervovou soustavu a pozitivně ovlivňují funkci svalů. Chlor je důležitý i pro trávení, neboť je součástí žaludeční šťávy a udržuje rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím v těle. Sůl bývá často také významným zdrojem jódu, který potřebuješ pro správnou činnost štítné žlázy.

Doporučený denní příjem a nadbytek soli

Ale pozor, to neznamená, že solit můžeš bez omezení. Ba naopak. V České republice nás trápí spíše nadbytek než nedostatek soli. V tomto ohledu okupujeme jednoznačně přední světové příčky a trháme rekordy.

Průměrná spotřeba soli je u nás okolo 12 gramů za den, což je více než dvojnásobek doporučené denní dávky. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro dospělého člověka doporučený denní příjem maximálně 5 gramů (2 gramy sodíku). To odpovídá zhruba jedné kávové lžičce.

Nadměrné množství soli ve stravě vede ke zvyšování krevního tlaku a zadržování vody v těle. Pokud chceš tedy rýsovat svalíky, hlídej si obsah přijaté soli ve stravě. Zpozornit by měly i ty z vás, které chtějí nějaké to kilčo zhubnout. Sůl totiž poměrně výrazně zvyšuje chuť k jídlu.

Ve kterých potravinách najdeš sůl a kde je jí až moc?

Sůl bohužel najdeš snad úplně všude. Prospěšná pro tvoje tělo je v tzv. „živé“ (organické) podobě, která se nachází v čerstvém ovoci, zelenině, semínkách a oříšcích. Tuto formu sodíku dokáže tvé tělo plně zužitkovat a případný nadbytek bez problémů vyloučí močí.

Sodík se výrazně vyskytuje i v masu, čerstvých rybách, mléce, jogurtech, vejcích, těstovinách, rýži a neslaném pečivu. Zmíněné potraviny můžeme zařadit mezi potraviny s nízkým obsahem soli a měly by ve tvé stravě společně s ovocem, zeleninou, ořechy a semínky dominovat.

Naopak potraviny s vysokým obsahem soli a obsahem skryté soli z jídelníčku doporučujeme úplně vyřadit. Patří sem uzeniny, některé sýry, krekry, slané pečivo, solené oříšky, uzené a grilované výrobky, jídla z fastfoodů, chipsy, pizza, polotovary a instantní pokrmy, bujóny, nakládané zeleniny a dochucovadla typu sójová omáčka. Nezapomínej ani na minerální vody s vysokým obsahem sodíku.

Jak snížit příjem soli a čím ji můžeš nahradit?

Kromě toho, že budeš vynechávat potraviny s vysokým obsahem soli, můžeš snížit její příjem omezením solení při vaření nebo na talíři. Sůl je možné nahradit přírodní cestou. Ideální variantou jsou různé bylinky. Mezi ty nejoblíbenější patří oregano, majoránka, bazalka, tymián, rozmarýn, petrželka, pažitka a libeček. Na dochucení pokrmů je vhodné použít také některé výraznější druhy zeleniny, jako je cibule, česnek, paprika, rajče, kořenová zelenina či pórek.

Jak hledat sůl na obalech potravin?

Na obalech najdeš údaj množství sodíku v gramech. Ten, když vynásobíš 2,5krát, zjistíš, kolik gramů soli daná potravina či výrobek obsahuje. Díky tomuto ukazateli si můžeš v průběhu dne trochu kontrolovat, kolik dané potraviny sníst, abys oněch doporučených 5 gramů výrazně nepřekročila.

Pročištění organismu můžeš vedle snížení příjmu soli ve svém stravování podpořit také zařazením Detoxu. Jedná se o čistě přírodní produkt, který napomůže detoxikaci tvého organismu a stane se užitečnou součástí v boji s přebytečnými kily.

CHCI KOUPIT DETOX

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty