Přibíráš? Na vině může být porucha štítné žlázy.

Přibíráš? Na vině může být porucha štítné žlázy.

„Nemůžu zhubnout kvůli štítné žláze.“ – Je to opravdu tak, nebo je to jen další výmluva, proč se ti nedaří dosáhnout postavy, o které jsi vždy snila? Pojďme se na to společně podívat z trochu odborného hlediska.

Snížená funkce štítné žlázy – co to je a jak se dá léčit?

Snížená funkce štítné žlázy znamená stav nedostatečné hladiny hormonů štítné žlázy. V takovém případě nemohou být dostatečně zabezpečeny některé funkce organismu. Proto bys nikdy neměla podceňovat prevenci. A pokud máš podezření na poruchu štítné žlázy, svěř se do rukou lékařů. Při léčbě záleží především na typu poruchy. Nejběžnější porucha se léčí podáváním látky levothyroxinu. Tato látka působí stejně jako hormony štítné žlázy a jejich nedostatečnou funkci tak dokáže z velké části doplnit.

Jak snížená funkce štítné žlázy ovlivňuje náš organismus?

Hormony štítné žlázy zvyšují metabolismus buněk a zvyšují produkci tepla z přijaté energie. Zkrátka by se dalo říct, že „přikládají do kotle“ zvaném energetický metabolismus. V případě, že je hladina hormonů štítné žlázy snížená, zpomaluje se i celý proces zpracování energie. Dále zrychlují metabolismus sacharidů, především glukózy, působí pozitivně na oběhovou soustavu a činnost mozku.

A jaké jsou nejčastější příznaky snížené funkce štítné žlázy?

- Cítíš se nadměrně unavená.
- Je ti neustále zima.
- Objevuje se u tebe častý pocit hladu.
- Přibíráš na váze.
- Vypadávají ti vlasy.
- Jsi oteklá.
- Mohou se objevovat poruchy menstruačního cyklu.

Má snížená funkce štítné žlázy vliv na váhu?

Vzhledem k působení hormonů štítné žlázy odpověď zní ANO. Nižší hladina hormonů štítné žlázy může způsobit zpomalení metabolismu a snížení bazálního metabolismu (únava, nadváha). Celkově působí hormony štítné žlázy na zpracování tepla (zimomřivost) v organismu a hospodaření s vodou (oteklé dolní končetiny, oteklý obličej).

Závěr – hubnutí při snížené funkci štítné žlázy

Vzhledem k časné diagnostice se v dnešní době na sníženou funkci štítné žlázy včas nasazují léky, které činnost hormonu nahrazují. Tudíž poté tvůj metabolismus běží, jak má.

ALE… problémem může být vedlejší účinek léků, a to je zvýšená chuť k jídlu. Poté tedy hodně záleží na tvé vůli, stravovacích návycích, pohybových aktivitách, míře stresu a v neposlední řadě na kvalitním a dostatečném spánku.

Rozhodně ale nemůžeš svalovat vinu jen na štítnou žlázu. Pokud máš dobře nastavenou léčbu, štítná žláza má na výsledné číslo na váze malý vliv. Určitě ale netvrdím, že jedinci se sníženou funkcí štítné žlázy nemají hubnutí složitější.

Každopádně je důležité si upřímně říct, jestli ostatní faktory (jídelníček, pohyb) jsou u tebe perfektně doladěné. Pokud ano, a stále se ti nedaří dosáhnout vysněné postavy, možná stojí za to navštívit svého ošetřujícího lékaře, aby přehodnotil tvoji současnou léčbu.

Pokud tápeš nad správným jídelníčkem, pak se neboj obrátit na Janičku. Ta ti sestaví jídelníček na míru tvým potřebám. S námi bude dosažení výsledků jednodušší.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty