Ostatní alternativní diety, díl I.

Ostatní alternativní diety, díl I.

S blížícím se koncem roku se ke konci blíží i naše zásoby témat na alternativní směry ve výživě. Během našich pátečních článků jsme s Janičkou probraly opravdu hodně výživových směrů a v následujících dvou článcích si můžeš přečíst několik perliček, kterými toto téma zakončíme.

Vajíčková dieta

Po zadání tohoto názvu do vyhledávače na tebe určitě vyskočí titulky s příslibem rychlé redukce tuku. Ostatně, kdo by nechtěl zhubnout 10 kg za týden, že? Ačkoliv to zní velmi lákavě, raději tuto dietu nezkoušej! Jedná se o velmi striktní dietu, která je zaměřená pouze na konzumaci vajec, tuků v podobě tučných sýrů, oleje nebo avokáda. Poté jsou dovoleny některé druhy zeleniny a citrusů. Během tohoto programu zapomeň na sacharidy, čeká tě několik dní v podstatě na ketodietě.

Zajímá tě, jak bude vypadat jídelníček u této diety? Jeden den může vypadat například takto:

Snídaně: 2 ks vajíček uvařených natvrdo, sklenička grepového džusu.
Oběd: Míchaná vajíčka (3 ks) na ghí s žampiony a listovým špenátem.
Večeře: 2 ks vařených vajíček s ředkvičkami a salátem z okurek.
Pokud tě ani ukázka jídelního lístku neodradila, možná se to povede „benefitům“ této diety. Určitě tě čeká obrovská únava z nedostatku sacharidů. Při dlouhodobějším způsobu stravování zvýšená hladina cholesterolu z vyššího podílu tuku v jídelníčku. A po skončení programu určitě nežádoucí jojo efekt.

Mléčná dieta Rajka Dolečka

Dieta podle známého ostravského lékaře, který se mimo jiné zabýval výživou a popularizačně naučnými pořady o výživě, je sestavena na 13 dní. Přislibuje redukci až o 8 kg po ukončení programu.
Dieta je sestavena tak, že během 13 dní se stravuješ pouze polotučnými mléčnými výrobky (sýry, mléko, jogurty, tvaroh), libovými druhy masa, šunkou, vejci, zeleninou a ovocem.
Musíš dodržovat pravidelnost ve stravě a jíst každé tři hodiny přesně podle plánu.
První den piješ například jenom mléko. Další den již můžeš i maso a jogurty. Pro lepší představu jsem opět připojila jeden den jídelníčku:
Den pátý:
Snídaně: 2 ks vejce, 100 g zeleniny
Svačina: 100 g zeleniny
Oběd: 150 g tvarohu
Svačina: 100 g ovoce
Večeře: 250 ml kysaného mléka a 100 g zeleniny
Ptáš se, co touto dietou můžeš získat? Určitě pořádný jojo efekt po skončení programu. Nedostatek energie z důvodu chybějících sacharidů v jídelníčku a v neposlední řadě se nebudeš moct na mléčné výrobky dlouho ani podívat.

DIETA 5:2

Tento směr obletěl svět v roce 2012 po odvysílání dokumentu na BBC.
Jedná se o způsob stravování, kdy 5 dní v týdnu jíš naprosto normálně a 2 dny v týdnu držíš půst a konzumuješ pouze 500 kcal/den.
Dieta využívá velmi jednoduchého principu a tím je kalorický deficit. Pokud se během dvou dnů v týdnu omezíš v jídle na minimum, celkový průměrný součet kalorií za týden se sníží také, tím pádem dodržíš i snadněji kalorický deficit (nižší kalorický příjem než kalorický výdej), který je zapotřebí dodržovat při redukci tuku.
Z výše uvedených diet mi tento směr přijde nejméně striktní a oceňuji, že dovoluje v rámci programu konzumovat všechny potraviny. Každopádně bych ho nedoporučila těhotným a kojícím ženám, dětem, dospívajícím ani vrcholovým sportovcům, kteří potřebují přísun energie mít konstantní a vyvážený.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty