Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta

Při psaní článku o dietách slavných jsem se velmi často setkávala právě s Atkinsonovou dietou. Spousta hereček a herců s ní má zkušenosti a je rozšířená po celém světě, proto jsem se rozhodla jí věnovat samotný článek. Pojďme se podívat, co je zač.

Co tě čeká a nemine při Atkinsonově dietě

Základem diety je vynechání sacharidů z jídelníčku za cílem donutit tělo brát energii z tuků. Říkáš si, že jsi to už někde slyšela? A máš pravdu. Spousta diet vychází z omezování sacharidů (např. keto dieta, proteinová dieta). Podíváme se tedy na to, jak moc drsná je Atkinsonova dieta.

Rozděluje se do tří fází:

V první fázi se nesmí jíst více než 20 gramů sacharidů denně. A to po dobu dvou týdnů.

Ve druhé fázi navyšuješ postupně příjem sacharidů. Každý týden přidáš 5 gramů navíc. A takto funguješ až do doby, než se dostaneš na svou vysněnou váhu.

Závěrečná třetí fázi je již udržovací, kde máš doporučeno zařazovat místo bílého pečiva jen celozrnné. A jeho množství mít mnohem nižší než před zahájením diety.

Základní pravidla Atkinsonovy diety

- jíš minimum sacharidů

- poslední jídlo zařazuješ maximálně ve 20:00

- musíš dostatečně pít

- jíš přiměřené porce, tak abys neměla hlad

Zakázané a povolené potraviny

Mezi zakázané potraviny patří různé přílohy (brambory, rýže, pečivo, těstoviny, kuskus, bulgur, quinoa, pohanka…), cukr, sladkosti, ovoce, káva, alkohol, z uzenin klobásy a z rostlinných tuků oleje slunečnicové, řepkové a dýňové.

V povolených potravinách najdeš veškeré druhy masa, šunku, ryby, mořské plody, sýry (kravské a kozí), vejce, oleje (olivový, kokosový, avokádový), houby a zeleninu.

Ukázka jídelníčku

Příklad dne v rámci první fáze jídelníčku (max. 20 gramů sacharidů za den):

Snídaně: Míchaná vajíčka na cibulce (2 ks vejce, 40 g šunky, lžíce oleje).

Dopolední svačina: 200 g bílého, neochuceného jogurtu.

Oběd: Kuřecí prsa na žampionech (150 g masa, lžíce oleje, žádná zahuštěná omáčka) + zeleninový salát.

Odpolední svačina: Balkánský salát (100 g feta, paprika, okurka, rajče, cibule).

Večeře: Filé se zeleninovou oblohou (100 g filé).
 

Co k tomu dodat?

Jedině to, že tudy dlouhodobá cesta za vysněnou váhou nevede. Jak už jsem psala v minulých článcích, tak třetí fáze je rozhodující, zda člověk zvládne pozvolný nástup do běžného stravování. Jestli se utrhne vagón málo nebo hodně.

Když už ji zařadit v rámci experimentu, tak ale ne dlouhodobě (max. 4 týdny). Dieta je postavená maximálně na 5000 kJ/den, což je obrovská podvýživa. A ve výsledku může pak takovýto experiment přinést spíše komplikace v budoucnosti. Pokud nejsi ve výborné zdravotní, psychické a fyzické kondici, tak bych ani neexperimentovala. Vlastně bych do Atkinsonovy diety já sama nikdy nešla. Ani jako experiment. Raději zůstanu u své komplexnosti jídelníčku s úsměvem ve tváři společně se svými sacharidy.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty