MAKROBIOTIKA

MAKROBIOTIKA

Slovo makrobiotika poprvé použil Hippokrates. Údajně vzniklo spojením dvou slov „macro“, což znamená dlouhý a „bios“, což představuje život. Je opravdu tato dieta klíč k dlouhému životu, nebo se jedná o další nebezpečný alternativní směr ve výživě?

Co je to makrobiotika?

Makrobiotika je druh stravy, která je založená na čínské filozofii sil jin a jang.
Síla jin je považována za přizpůsobivou a chladnější energii, kdežto síla jang je spojována spíše s teplem, dynamikou a energií.
Ve stravě jsou za „jin potraviny“ považovány potraviny, které „ochlazují“ a patří mezi ně: koření, cukr, tekutiny, olej, ovoce, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny.
Potom zde máme „potraviny síly jang“, mezi které patří: ryby, maso, vejce a sůl.
Na závěr jsou zde potraviny harmonické/neutrální: obilniny (pouze celozrnné), luštěniny, některé druhy zeleniny a za nejharmoničtější potravinu považuje tento směr rýži.
Podle čínského filozofa musí být síly jin a jang v harmonii, proto by i ve stravě neměla žádná skupina potravin převažovat. Například příliš „jin potravin“ vede ke vzniku zánětů apod. Ideálně by se měl jídelníček skládat pouze z harmonických potravin.

Jak tedy bude vypadat jídelníček makrobiotika?

Životní styl vyznavačů tohoto směru se řídí tímto desaterem:

- Nakupuj u místních farmářů, konzumuj lokální produkty. Veškeré potraviny musí pocházet z tvého podnebného pásma.

- Všechny potraviny by měly být čerstvé, bez konzervantů a přidané chemie. Nejsou povoleny ani polotovary, konzervované potraviny, ani mražené potraviny.

- Potraviny sil jin a jang konzumuj výjimečně, zařaď hlavně potraviny harmonické. Tudíž maso, vejce, mléko a mléčné výrobky nebudou součástí tvého jídelníčku příliš často.

- Omez konzumaci bílé mouky a cukru.

- Ideálně konzumuj tepelně neupravené potraviny, nebo jenom mírně upravené.

- Tvůj talíř by se měl skládat z 30-50 % z celozrnných obilovin, 15-25 % zeleniny, 5-15 % luštěniny. Poměry procentuálního zastoupení potravin se mění ještě podle ročního období.

- Zapomeň na alkohol a kávu. Povolena je pouze obilná káva (př: caro), voda a bylinkový čaj.

- Veškerou potravu musíš dobře rozžvýkat.

- Nepřejídej se.

- Zařaď pravidelnou pohybovou aktivitu.

Co na to nutriční terapeut?

Pokud čtete moje články, tak už určitě tušíte, jaký na tuto dietu budu mít názor.
Vzhledem k tomu že se jedná o kombinaci veganství s raw stravou, nemohu tento směr podpořit. Je příliš striktní a postrádám v něm dostatečné zastoupení bílkovin, kvalitních tuků, vit. D, železa, kyseliny listové, riboflavinu (vit. B2) a spoustu dalšího.
Určitě bych tedy tento směr nedoporučila skupinám osob, které mají právě zvýšenou potřebu těchto nutrientů. Jedná se hlavně o těhotné, kojící ženy, děti a dospívající a v neposlední řadě seniory.
Zároveň nesouhlasím s některými názory, které se naprosto rozchází z vědeckými poznatky o fungování lidského těla: „Stačí se živit neloupanou rýží a tělo si z ní biologickou transformací vytvoří veškeré potřebné látky.“ Pokud by se podle tohoto tvrzení opravdu někdo řídil, nejspíš by brzy skončil v nemocnici s těžkou podvýživou a avitaminózou.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty