PALEO STRAVA

PALEO STRAVA

Zázračná dieta nebo nebezpečný alternativní směr stravování? Jaký názor na ni mají nutriční terapeuti?

Co je to paleo strava?

Paleo strava je pojmenována podle paleolitu, což je název pro dobu kamennou. Lidé se v této době živili především sběrem a lovem. Neměli k dispozici žádné produkty zemědělství jako například: luštěniny, mléko a mléčné výrobky, obiloviny a výrobky z nich (pečivo) a proto se jejich jídelníček skládal především z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec.

Nutriční hodnoty paleo stravy

Z výše vyjmenovaných potravin je patrné, že je tato strava založená především na konzumaci vysokého množství zdravých tuků a bílkovin. Jsou zde omezeny sacharidy a průmyslově zpracované potraviny. Zároveň se u paleo diety doporučuje jíst maximálně třikrát za den, aby se styl stravování podobal co nejvíce jídelníčku lovce a sběrače.

Má paleo strava nějaká pozitiva?

Paleo strava může mít z určitého pohledu i nějaká pozitiva. Například WHOLE 30, což je výživový směr, který využívá zásady paleo stravy, je v podstatě „nutriční restart“, kdy na 30 a více dní postupně vyřazuješ určité skupiny potravin, až postupně dospěješ k čisté paleo stravě. Tento směr by se dal nazvat i jako „eliminační dieta“, která ti může pomoci odhalit potraviny (lepek, laktóza), které ti způsobovaly trávicí potíže, nebo atopický ekzém. Více si o tomto směru povíme v dalším článku. Zároveň na ni shledávám pozitivní to, že vylučuje průmyslově zpracované potraviny a zaměřuje se na tzv. „clear eating“. V neposlední řadě dbá i na určitou pravidelnost v jídle.

Pro koho je paleo strava zcela nevhodná?

Jelikož je tato dieta založená na velmi omezeném příjmu sacharidů, nedoporučovala bych ji vytrvalostním sportovcům, kteří sacharidy potřebují jako zdroj rychlé energie.
Pro koho bych paleo určitě nedoporučila, tak to pro děti, dospívající, těhotné a kojící ženy, protože tyto skupiny potřebují sacharidy pro správný růst a vývoj, potřebují minerály a vitamíny obsažené v obilovinách, a hlavně vápník z mléčných výrobků!!! Obecně by tyto skupiny neměli dodržovat žádné striktní alternativní směry.

Názor nutričního terapeuta

Stejně jako o jiných alternativních směrech si myslím, že je tento směr omezující a jsem zastánce toho, že by se neměla žádná skupina potravin z jídelníčku vylučovat, pokud k tomu nemáš zdravotní důvody.
Musím ale říct, že například od veganství se dá tento směr z výživového hlediska považovat ještě za poměrně vyvážený. Obsahuje bílkoviny, tuky a díky ovoci i nějaké sacharidy. Každopádně se tento směr vymyká doporučením pro zastoupení jednotlivých makroživin v jídelníčku a určitě bych ho nedoporučila každému. Vzhledem k vysoké převaze tuků a bílkovin v jídelníčku bych ho nedoporučila osobám, které mají problémy s vysokým cholesterolem.

Zároveň si myslím, že jakákoliv změna životního stylu, která zahrnuje vyloučení průmyslově zpracovaných potravin (sladkosti, fast foody) je změna k lepšímu. Tudíž i paleo strava dokáže člověka s nezdravým životním stylem naučit rozpoznávat vhodné a méně vhodné potraviny a naučí ho pravidelnému stravování.
Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty