Jak mi eliminační dieta pomohla s atopickým ekzémem

Jak mi eliminační dieta pomohla s atopickým ekzémem

V posledním článku jsme se společně podívali na zoubek eliminační dietě. A mě napadlo se s vámi podělit o své vlastní zkušenosti s eliminační dietou. A to, jak mi pomohla v boji s atopickým ekzémem. Především zmírnit jeho projevy a zažívat dokonce i období naprostého klidu.

Moje ekzémové story ve zkratce

Nepatřím k těm, co by se jim objevil ekzém v kojeneckém věku a postupem času odezněl. Mně se ekzém začal objevovat až v pubertě. Nejprve pod koleny, postupem času na rukou, chodidlech, pažích, očích, obličeji, krku. No prostě skoro po celém těle. Ložiska byla rozsáhlá a vedla i k hospitalizaci. Léčba probíhala za pomoci různých mastí, koupelí, kortikoidy, antihistaminiky atd. Spolupráce se od obvodního lékaře rozšířila na návštěvy kožní kliniky, alergologie a imunologie. Zde mi byly v rané dospělosti zjištěny různé kontaktní alergie, alergie na pyly, trávy, plísně, a dokonce i astma.

Pro úlevu od svědění a dalších obtíží alespoň na chvíli přišlo období konzumace antihistaminik, zařazení alergenové imunoterapie, neustálé patlání mastiček a inhalátorů na astma. A tak stále dokola. To si člověk potom řekne: „To je teda super život.“ A na sebevědomí vám to určitě nepřidá.

Co mě přimělo zkusit eliminační dietu?

Když se ohlédnu zpětně, tak vše odstartovala jedna infekční choroba. Současně to bylo také období akčního atopického ekzému, které trvalo již několik let. Při infekci jsem byla nucena brát jedny antibiotika za druhými téměř rok. Nesmělo se při nich konzumovat mléko a mléčné výrobky. Asi po třech měsících jsem si uvědomila, že se ekzém začíná zklidňovat. Ale nedocházelo mi, že zmírnění může souviset s úpravou stravy. Po odeznění infekce a vysazení antibiotik jsem začala zvesela zase denně konzumovat mléko a mléčné výrobky jako dříve (několikrát denně). A ekzém se začal zase vracet ve velkém. A v tom mi došlo, že velkou roli může hrát strava. Dříve se to totiž tolik neřešilo jako dnes.

Sáhla jsem po eliminační dietě a dle ní podstoupila testy na reakce různých potravin. Ukázalo se hned několik problémových základních potravin. Potvrdilo se mléko a mléčné výrobky, což mé tělo naznačovalo již při léčbě antibiotiky. Dále pak pšenice, vaječný bílek a některé druhy ovoce a ořechů. Po třech měsících striktního dodržování se mé tělo vyčistilo a ekzém skoro vymizel. Zůstával pouze na prstech rukou, kde se ale spíše jedná dodnes o problém s kontaktní alergií na mycí a čistící prostředky.

Jak dieta ovlivnila můj jídelníček?

Musím říct, že výrazně. A v dobrém slova smyslu. Nejen, že mi pomohla ulevit od potíží s ekzémem. Ale donutila mě zároveň zpestřit svůj jídelníček. Celkem se mi změnily chutě na jídlo. Díky tomu, že jsem nějakou dobu nekonzumovala mléko, mléčné výrobky a vejce, tak moje tělo najednou dostalo chuť na ryby. Musím říct, že se jednalo o velmi překvapivou reakci, neboť do té doby jsem ryby nemohla ani cítit. A najednou je miluji. Zároveň jsem objevila spousty nových potravin. Vedle ryb se můj jídelníček rozšířil o jáhly, pohanku, quinou, amarant, čirok, batáty, nové druhy ovoce a zeleniny.

Celkově mě tato zkušenost naučila více vnímat své tělo. Dnes určitě konzumuji i mléčné výrobky, pšenici či vajíčka nadále. Ale už ne v tak velké míře jako dříve. Celý proces mě postupem času naučil, že si s chutí dám sýr nebo jogurt. Ale nezařadím ho několikrát denně jako dříve. Vím, že má bezproblémová hranice je cca 2-3x týdně. Pečivo preferuji žitné, ale nezblázním se z toho, když je k mání jen normální rohlík (například na návštěvě či na dovolené).

Na závěr musím podotknout, že se nezměnil jen můj jídelníček. Ale celkově i životní styl. Jediné, co se nezměnilo je vztah k pohybu. Ten mám zafixovaný od mala a je to má životní droga. Naučila jsem se ale daleko méně stresovat, více relaxovat, nezanedbávat spánek a mít se více ráda. A proto nechci tvrdit, že za úlevou od ekzému stojí jen změna jídelníčku. To je jen jeden díl skládačky a u mě zároveň i odrazový můstek pro změnu.

Nejprodávanější spalovače
v Československu
Bleskové doručení
do celé Evropy
Nejrůžovější a nejkrásnější balíčky pod sluncem
Nejsme obyčejný e-shop,
jsme holky jako ty